bakara suresi 2

2. (Tematik)
ve âdem'e isimlerin hepsini öğretti, sonra onları meleklere gösterip: 'haydi davanızda sadıksanız bana şunları isimleriyle haber verin.' dedi.
devamını gör...
5. (Tematik)
bakara süresi 2.ayet;
''işte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler için hidayettir. ''
..................
anladığım;

insanoğlu neden şüphe duyar? emin olmadığından?neden emin olmaz ve güvensizlik duyar?çünkü muhatabını bilmediğinden...o halde Allah'mızı bilecez! o'nun sözlerini okuyup anlayacaz! emirlerine teslim olacaz!var mı başka yolu abiler?
Allah a'limdir...herşeyin ilmi, o'ndan ve o'nundur! eğer Allah konuşuyorsa,kulunun hidayeti içindir.o, kur'an'da konuştu ve ''bu kitapta şüphe yok!'' dedi! konu burda kapanmıştır.mü'minlik iddiasında olan bizler için, bu ayetten sonra kur'an hakkında şüphe duyulacak hiçbir mazeretimiz kalmamıştır.
Allah, şüphe yok demiş ve sende karşılığında ''şüphesiz sen doğruyu söyledin rabbim '' demişsen eğer, işte o dakikadan sonra,artık ''yetimin malı yenmeyecek!'' diyorsa yi-ye-mez-sin! ''faiz haram!'' demişse faiz konusunu artık tartışmaya açamazsın! ''zina haram'' demişse,meclisinden bu konuyu oylamaya sunup,serbest bırakamazsın! onları dost edinmeyin!'' diyorsa reel politik,ab standartları veya bulunduğun cemaatinin ve partinin menfaatleri adına onları dost edinemezsin! ''mazlumun yanında olacaksın'' diyorsa,esedi desteklemeyeceksin!esedi destekleyenleri de destekleyemezsin! zalimin ordusu bm adına afganistan'a asker gönderemezsin! ''zarif olun,halim olun,yumuşak huylu olun,güzellikle muamele edin'' diyorsa 1'e 10 çapında kalas olamazsın ! yere tüküremezsin!hayvanlardan bir farkın olmalı artık! ''hayvanların haklarını gözet'' diyorsa fok balıklarını,denize vuran balinaları sen kurtarmalısın artık! ''yeryüzünde fesat çıkarmayın'' diyorsa,çeneni kapayacaksın, ''haksızlık yapmayın'' emri gelmişse eğer,kimsenin malında gözün olmayacak,''hırsızlık yapmayın'' diyorsa, hırsızlığına mazeret uydurmayacaksın!evinde bulunan milyon dolarların hesabını vereceksin! o paraları hangi alın terinle,hangi emeğinle kazandığını kanıtlamalısın!bakan oğlu olmaktan başka hangi meziyetlere sahip olduğunu ispatlayacaksın! ''boş işlerden yüz çevirin!'' diyorsa acun ılıcalı izlemeyezsin,fesbukta oyun oynamayazsın,milleti oyuna getiremezsin!

evet abiler,ayetin ağırlığını hissedebildik mi biraz? kendi adıma konuşayım benim belim büküldü..kendi yapamadıklarımı cümlelere dökmeye çalışıyorum.utanç verici ama Allah affedici.tez zamanda tevbe gerek...allah,'' bu kitapta şüphe yok!'' diyecek bizde ''inandık,iman ettik Allah'ım'' diyecez ama ''mış''gibi yapıp,''evet Allah'ım dersimizi bitirdik,diğer ayetlere geçelim!'' diyerek sözüm ona Allah'ı aldatacaz öyle mi? vah ki vah...vay başıma/ıza gelenler...affet Allah'ım bizleri.

sevgili abiler,ablalar,beni bağışlayın,bu ayette yapmam gereken ''muttaki'',''takva'' kavramlarını işlemekti belki ama tefsirlerde,google üstadda fazlasıyla var...ama bu ayette kopya çekmeye gönlüm razı olmadı...hülasa,önümüzde alem-i derya var.takva ehlinin kimlerden olduğunu,nasıl birileri olduğunu,korunmanın nasıl olabileceğini işleyebileceğimiz yüzlerce ayet var önümüzde elhamdülillah...
eğer yazıyı buraya kadar okumuşsanız hakkınızı helal edin...zamanını aldım.nihayetinde bu yüce ayetten anladığım şudur;
Allah bizim elimizden tutuyor,''şüphe etme,tedirginlik duyma,bu kitap ta hiç kuşkuya yer yok,sen günahlardan korun,fıtratını tertemiz tut,bana sığın ,yeterki sen iste ,kur'an talebesi ol ve anlamaya çalış,ben kur'an deryasında sana yüzme öğreteceğim,..diyor Allah'u a'lem...sübhanallah...
Allah'ım sen en doğrusunu bilirsin!
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.