banka hesabının bloke edilmesi

1 /
birçok nedeni olabilir.

- bankaya borcunuz vardır ve hesabınız hareketli bir hesapsa banka hesabınıza giriş çıkışı olan paralardan borcunu alabilmek için alacağı kadar blokaj koyar.
- e/haciz sistemiyle hesabınız bloke edilebilir. vergi daireleri banka hesaplarına e-haciz sistemiyle borçluların hesaplarına borçları kadar blokaj koyar.
- uzun süre hareket görmeyen hesap banka sistemince güvenlik açısından bloke edilir. bankalar bu süreyi kendileri belirler. genelde süre 3 ay, 6 ay ve 1 yıldır. istediğiniz zaman bloke kaldırılabilir.
sistemini çok saçma bulduğum olay.
Ömrümde ilk defa bu yaz başıma geldi;

ödemesi 2 ay kadar geciken bir KDV ödemem vardı, bir baktım bloke koymuşlar. Yani ne olur falan bizim muhasebeciyi aradım. Baktı dedi ki 7000 TL vergi borcundan dolayı. Hayır hesapta da 4000 5000 arasında bir para var ne onu çekebiliyorum ne onunla ödeme yapabiliyorum ne de devlet o parayı alıp vergi tahsili yapıyor. yani onu alıp tahsil etse sevineceğim onu da yapmıyor. dedim ki muhasebeciye, benim öyle çok eskiye dair bir borcum yok, 2 ay öncesinin, böyle hemen bloke mi koyuyorlar? Dedi ki başkaları var adamın 1 sene 2 senelik borcu var bir şey olmuyor sana rastgelmiş. dedim nasıl yani, öyle rastgele mi yapıyorlar. evet dedi. sanırım arada bir iş yapıyoruz görüntüsüne sallayıp hangi hesaplara rast gelirse bloke koyuyorlar. Bu arada borcu aynı gün içinde ödedim yalnız bloke 2 gün sonra açıldı. bu da böyle bir anımdır.
devletimizin gudubik uygulamalarından biri. adamın 20 yıllık borcu olur arayan soran olmaz. arada bir ödeme emri gönderir bırakırlar. birinin 80 tl bir aylık borcu ödenmemiştir milyonluk hesabı bloke ederler. bir de borç kadarını değil hepsini bloke ediyorlar. tamamen rastgele.