başkanlık sisteminin sünnetullaha uygun olması

1 /
adam gibi çık "başkanlık sistemini savunuyom, tayyip bey bir şekilde lider olmalı, işin içine dini mini katıyom o yalakalığıma ivme vermek için bir fırlatgaç" de. fırlatgaç demesen de olur. başka bişi de. ama insanları mal yerine koyma. dini argümanları kullanıp kullanıp bizi kandırma.

tanım: (bkz: öyle demek zorundaydım)
türkiye de -adı yalancıya çıkmasından ötürü- kimsenin iplemeyeceği, inanmayacağı tezidir.

bence abla biraz ara versin, unuttursun bir nevi kendisini.
ortaokul yıllarında en nefret ettiğim ve en çok zorlandığım konu kompozisyon sınavlarıydı. türkçe öğretmenimiz verirdi bir saçma atasözü, 1 sayfa kompozisyon yazın derdi. yazacak bir şey bulamadığımdan alakasız alakasız şeyler yazıp son cümlede konuya bağlardım. yazar burada benim taktiği kullanmış.
yazıyı okudum ama sorun şu: ablamız başkanlığın niye sünnetullaha, sünnet-i resulullaha uygun olduğuna dair en küçük bir delili ya da yorumu yok. seçim beyannamesinden bahsetmiş ve sonunu da alaksız bir şekilde "hülasa başkanlık sistemi sünnetullaha da daha uygundur..." gibi alakasız bir cümleyle bağlayı kestirip atmış.

neyini anlamadınız la sivriler diyen mübarek, sen neyini anladın hele bi söyle allasen...

kaldı ki beşeri bir sistemin allah'ın sünnetine uygunluğu veya değilliğini ne zamandan beri tartışıyor şslam alemi? ne demişler bu hususta alim-ulema?

vurucam şimdi tepiği döşüne döşüne...
neyini anlamadınız la sivriler?

dönüşebilir diyor bak. yani rte başkan olacak, sonra da bir nevi halifelik, islam birliği gibi bir oluşum ortaya çıkabilir.

ümmetin birlik olması ile ilgili sünnetullah tabirini kullanmış.

sopalık adamlarsınız var ya...
vaktimi zayi edip yazının tamamını sabırla okudum ve neden sünnetullaha uygun olduğuna dair bir açıklamaya rastlamadım.baştan aşağı ak partiye ve başkanlık sistemine dair olumlu beyanların ve övgülerin dizilmesinin ardından metnin alakasız olan son cümlesi başlık olarak seçilmiş...bu insanların içinde bulunduğu hal beni ziyadesiyle üzüyor doğrusu.yazık.

edit:

tanım:tuhaf bir tespitin yer aldığı ''köşe yazısının'' başlığı.
laik düzende hiç bir şelikde dini referansla bir siyasi düşünce savunulamaz.. bu iddia eğer başbakanın ağzından çıkarsa bu açıkça parti kapatma sebebi olur.. burda aman efendim parti kapatma anti demokratik falan diyerek bana kızanlar çıkacak biliyorum.. peki parti kapatma cezası hiç uygulanmayacaksa neden hala mevzuatta yeri var.. bu soruyu kendinize sorun sonra söylediğimi düşünün..

ayrıca bu nemenem bir başkanlık sistemiyse başkan bile şimdiden belli olmuş.. vallahi hasta bu insanlar.. yeni anayasa gelirse yüzde kaç oyla kabul edileceğini söyleyeni bile duydum.. ama kardeşim önünde bir metin yok ki sen bunu nasıl kabul ediyorsun veya etmiyorsun.. başkanlık var başkancıl sistem var.. hele bi eti kavurda görelim kaç kişilikmiş..