basketbol

1 /
salonda, parkede oynması çok zevkli oluyor. hele o parkeden çıkan gıcırtı adama kendisini birşeymiş gibi hissettiren spor. benim için çift pota yapalım ile başlar ama başlamadan hemen tek potaya dönen spor. bence futboldan daha fazla enerji harcandığını da söyleyebilirim.
Uzun bir aradan sonra geçen hafta ben de gidip 2 atış yapayım demiştim. Topu nasıl tuttuğumu hatırlamak yarım saatimi almış olsa da başarısız antremanı potanın yamukluğuna ve topun dandikliğine bağlayıp evime döndüm.
kondisyon sıfırın altına indikten sonra, oynanmıyor. eskiden oynaması zevk verirken, bildiğin zulüme dönüyor. ramazan başladığından bu yana, her akşam iftardan sonra sahaya inme planım var. kesintisiz her akşam... geçen pazar akşamı, planımı realize ettim, gördüm ki, basketbol beni bırakmış. ısınana kadar, hiç bir topu çembere yetiştiremedim. ısındım, şutlar girmeye başladı, bu sefer de hemen yoruldum. bu akşam yine inme planım var, şansımı zorlamak gibi olacak, ama göreceğim bakalım, gerçekten bırakmış mı, bırakmamış mı?
şimdi imkan olsa da oynasak fena mı olurdu mesela? yasaklar gevşetildiğinden bu yana, her cumartesi çıkıp oynayacağım bugün diyorum. sonra aklıma, birinden bana covid bulaşacağı, sonra benim onu yedi sülaleme taşıyacağım düşüncesi geliyor. en son 2020 eylül'ünde oynamışım... bu spora başladığımdan bu yana, bu kadar uzun süre basketbol topuna dokunmadığım olmamıştı.
gözümü karartacağım o anın gelmesini bekliyorum sanırım.
bunu izledikçe futbol giderek bana daha sıkıcı gelmeye başladı. özellikle zaman geçirmek için saçma salak hareketler yapmak ya da skoru korumak adına tüm takım savunma yapmak gibi imkanları olmaması bile basketbolu futboldan çok daha seyredilebilir hale getiriyor ki bir de izlediğiniz nba ise göze hitap eden çok daha fazla pozisyon görmek mümkün. tek sıkıntı aradaki büyük saat farkı, hayırlısı tabi.
Geçmişte futbola ilgiyi körükleyen spor toto benzeri bir bahis ortamına konu edilmediği için futbol kadar ilginin yükselmesini sağlayamamış fakat izlemesi daha keyifli, skor ve aksiyonun daha tatmin edici olduğu spor dalıdır.

Futbol kadar başarılı sporcular yoktur o yüzden sönüktür diyemeyeceğim çünkü yine oynaması ve izlemesi çok keyifli olan ve dünya çapında başarılı sporcularımız olan (bkz: semih saygıner) bilardo bile ilgi çekmemiştir ülkemizde.

Halkımız iddialaşmayı ve magazinel sporları seviyor malesef.
türkiye de Mihenk taşı Efes pilsendir. Maçlarda olay çıkmıyor denemez. Gs ve Fenerbahçe tekerlikli sandelye takımları arasında bile kavga çıkmıştır. Deplasmana giderken inek bıçaklayan kaşıyaka taraftarını söylemiyorum bile.