battlestar galactica

başlığının bugüne kadar açılmamış olmasının şaşkınlığı içerisinde olduğum şu anda izlediğim en iyi dizilerden birisi olduğunu belirtmek istiyorum.
emeğe saygı deyip ekşisözlükten kmc isimli yazarın oluşturmuş olduğu battlestar galactica seyir rehberi'nin linkini de aşağıya kopyalıyorum.
izleyin, izlettirin.
(bkz: bsg)
http://www.eksisozluk.com/s...
devamını gör...
izlediğim ve izlenebilecek en iyi dizilerden birisi. daha sonra caprica adlı, bsg'de geçen zamanın bir 50-60 yıl öncesini, olayların nasıl bu hale geldiğini ve cylonların nasıl ortaya çıktığını anlatan bir dizi yapıldı. ancak beklenen ratingler gelmeyince 18. bölümde belli belirsiz bir final yaparak yayından kaldırıldı. bunda dizinin oldukça ağır giden temposu da etkili oldu tabii.

(bkz: admiral william adama)

(bkz: lee apollo adama) / (bkz: apollo)

(bkz: gaius baltar)

(bkz: felix gaeta)

(bkz: kara thrace) / (bkz: starbuck)

(bkz: caprica six)
devamını gör...
orijinalinin lezzetinden bir damla taşımayan re-produksiyon.

dizi portföyünde öne çıkan bir yapısı olsa da, dirk benedict'in hayat verdiği starbuck karakterinden sonra kara thrace çok sönük kaldı. bazı bölümler o kadar ağırlaştı ve lüzumsuzlaştı ki resmen kapattım, 40 dakikayı tamamlayamadım. hele o bokslu bölüm. senaryo sıkıntısı o kadar kendini gösterdi ki sonraları, ulan ben de mi cylon'um diye şüpheye düştüm.

karşılaştırmamda ilk savaş yıldızı'nın bundan 30 yıl önce çekildiğini de göz önüne aldım.
devamını gör...
alternatif evrende gecen , kobol adlı gezegende başlayan hikayemizde 3600 yıl önce insanlarla tanrılar barış içinde bahtiyar bir hayat yaşarken kıskanç bir tanrı ortaya çıkıp sadece kendisine tapınılmasını ister. ve yıkım başlar. 13 kabile halindeki insanlık kobol 'un yıkımından sonra dağılır. oniki kabile 12 'li gezegen sisteminin bulunduğu bir yıldızın civarına yerleşirken , 13. kabile dünya yı bulup orada yeni bir sayfa açar.

3600 yıl sonra 12 li gezegen sistemine yerleşen 12 kabile cylon denen robotları keşfeder. onları köle olarak kullanır, kötü davranır. sonunda cylonlar isyan eder ve on yıllık kanlı savaş başlar. on yıl sonra cylonlar ani bir barış anlaşması teklif ederler. sonrasında da 40 yıl boyunca ortadan kaybolurlar. 40 yıl sonra ortaya çıktıklarında, evrim geçirmişlerdi. artık insan gibi görünüp onlar gibi davranıyorlardı. ve artık bir planları vardı.

12 gezegene birden nükleer saldırı düzenleyip, o sırada tesadüfen uzayda bulunan insanlar hariç 12 gezegenin insandan temizleyip ele geçirirler. holocosttan kurtulanlar battlestar galactica gemisinin liderliğinden, peşlerinde cylonlar kaçıp kendilerine yeni bir dünya bulma arayışına girerler. daha doğrusu 3600 kusur yıl önce yollarını ayırdıkları 13. kabileyi bulup dünyaya yerleşmek istiyorlar.

ve tam bu andan itibaren teorik felsefenin çoğu alanın pratik yansımalarını 4 sezon boyu izlemeye başlarız. homeros, shakespeare, dostoyevski ve arthur c. clarke okuyanlarda sanki bu 4 adam senaristliğini yapıyormuş hissi uyandırır.

insan nedir? insan kurtarılmaya değer midir?
devamını gör...
saylonlara karşı empati kurduğum dizi.

devamını gör...
dün akşam tekrar baştan seyretmeye başladığım sizi. en son sezonunu hiç bulamadığım için halen merak içindeyim. acaba dünyayı buldularmı? cylonlar ne oldu? galacticada cylon olduğunu öğrenen şef ve diğerleri ne yaptılar.

bilen varsa benimlede paylaşsın.
devamını gör...
insan psikolojisini çok iyi anlatan ve bunu dinsel öğelerle çok hoş gösteren dizidir. sürekli düşüncelere iter. güç istemi ve otoritenin cazibesine kapılmadan edemezsiniz.
devamını gör...
program bile yapılır.

19:00 - açılış
19:05 - national anthem ve saygı duruşu
19:10 - amiral adama'nın kolonilere seslenişi
19:25 - saul tigh'ın konuşması
19:30 - oyun (1. bölüm)
20:30 - gaius baltar ile dosta doğru
21:00 - oyun (2. bölüm)
22:00 - laura roslin ile sağlığımız
22:30 - oyun (3. bölüm)
23:45 - galactica vokal grubu : all along the watchtower
00:00 - national anthem ve kapanış
devamını gör...
bugüne kadar yapılmış en iyi bilim-kurgu dizilerden biridir.

amiral adama hayran olduğum bir karakterdi. oğluna ise gıcık oluyordum, herife bir de apollo diyorlardı ya.
devamını gör...
star-trek , stargate serisi, doctor who ile birlikte efsane bilim kurgu dizilerinin başında gelen dizidir.
hikayesinin öncesini anlatan caprica adında bir dizi çekilmiş ama tutmamıştır.
devamını gör...
alternatif bir evrende değil, tam da bizim evrenimizde m.ö. 150.000 yıllarında geçen bir dizidir. az aşağıda çok feci spoiler var, sonuna kadar izlemeyi düşünenler okumasın.

--! spoiler !--

dizideki tüm olayların üzerinde yaşadığımız dünya'ya yaptığı etkiler son iki bölümde * anlaşılmaktadır. ayrıca; üzerinde yaşadığımız dünya, 13. koloni olan dünya değil, o dünya'nın hatırasını yaşatmak için aynı isim konulmuş başka bir dünya'dır. peki o dünya'ya ne oldu? (bkz: nuclear devastation)

--! spoiler !--
devamını gör...
nedense bana lostu anımsatan süpersonik, uzay, savaş dizisi.
devamını gör...
ağır cnbc-e fanı olduğum dönemde ucundan kıyısından denk geldikçe izlediğim bilim-kurgu dizi. aksiyondan ziyade konuşmalar daha çok vardı sanki dizide. veya benim denk geldiğim bölümlerde öyleydi.
devamını gör...
insanoğlunun şu zamana kadar yaptığı en iyi dizi.
içinde politika, aşk, din, insan ilişkileri.... hayata dair ne ararsanız vardır. kendinizden bir parça kesin bulacaksınızdır.
devamını gör...
insanın kendi eliyle yaptığı yapay zekaya karşı verdiği mücadeleyi ve insanlığı konu alan, geçen günlerde son bölümünü yayınlamış ve bitmiş harika bilim kurgu dizisi.
devamını gör...
şimdiye kadar yayınlanmış birçok dizi yapımcılarını kıskandırabilecek dizidir.
devamını gör...
siyaset,din,asker,işçiler,eski teröristler,kendi yarattıgınız ve her yönünüzü sizden iyi bilen bir düşman ve kutsal metinlerde geçen bir umut ,insan medeniyetini tekrar canlandırmak için aranılan bir dünya..
bilim-kurgu bu diziniz sadece onda biridir..bir düstopyayı politik-sosyoljik-din ve felsefik olarak bilim-kurgu ile anlatan bir dizidir..yok olma eşiğine gelmiş bir medeniyetin var olma savaşıdır..
tarihin en iyi dizilerinden biridir.
ayrıca yeni yeni seri (bkz: caprica)
devamını gör...
ilk çıkışı 80 ler dir. şimdiki serisi fazlaca uçmuştur. çocuklara yönelik hayal dizisi olmuştur. eskisi öylemiydi ya. aşk vardı meşk vardı.
devamını gör...
dizideki o cylon hatunu gördükçe insanın cylonları tutası geliyor yahu.
dünyaya adam başı bir adet göndersinler de insanlığı da yok etsinler.
(bkz: uçur beni yavrum)
devamını gör...
bu haftasonu oturup ilk sezonunu izlediğim dizidir. ikinci sezon sıcağı sıcağına inmekte hala. her ne kadar bol bol uzay savaşı sahnesi görmeyi umut etsemde mevcut durumdan pekte rahatsız değilim, zira dizi insanı sürüklüyor. dikkatimi çeken önemli noktalardan biri insanlar çok ilerlediği halde kullandığı cihazların çoğu sanki zamanımızın cihazları gibi. yani teknoloji çok ileri bi teknoloji mi şimdiki zaman teknolojisi mi ayırtedemiyorsun. bildiğin ahizeli telefon kullanıyorlar hala, kanseri hala tedavi edemiyorlar falan.. uzay gemilerinide bildiğimiz freelancer oyunundan kotarmışlar bunu farkettim. o viper ları ben 2001 de kullanıyordum hemde söylemesi ayıp sturbuck'a tozumu bile yuttururum.
devamını gör...
insan psikolojisini çok iyi anlatan ve bunu dilsel öğelerle çok hoş gösteren dizidir
devamını gör...
şaka maka bi yana gerçekten güzel dizi. bilimkurgudan çok insan, varlık gibi kavramları incelemeleriyle öne çıkıyor. gerçek bilimkurgu izlemek isteyen sg-1 e baksın.

dizinin ilk sezonundaki milyarlarca insandan kala kala 50 bin kişi kalmış grubun seçim günü birbirine düşmüşlüğü sizi diziden soğutabilir ama direnin çünkü ilerisi çok heyecanlı. bu durum sadece cylonlara olan nefretinizden kaynaklanıyor ve bu geçici. çünkü ileride cylonların tarafına geçeceksiniz. *
devamını gör...
ilk yazıyı yazma şŸerefine erişŸmek istedim. kendileri science-fiction dizisi olup, el atmadığŸı konu kalmamışŸtır. bence gelmişŸ geçmişŸ en iyi dizidir. izlemeyenlerin derhal izlemesi gerekmektedir.
devamını gör...
hala arada bir son bölümünü izleyip duygulandığım dizidir. bir dizi ancak bu kadar güzel ve her şeyi cevaplayacak bir son ile bitebilirdi.
devamını gör...
en kısa sürede bütün bölümlerini edinip ankaralı sözlük yazarlarının harici disklerine yükleyeceğim muhteşem dizi.

aramızda hala izlememiş olanlar varmış. yazık çok yazık...
devamını gör...
nasıl bu kadar ilgi gördüğünü beğenildiğini pek kavrayamadığım dizi.

bunun orijinali, küçüklüğümüze denk gelir. doğal olarak harikaydı; öyle algılıyorduk. tabii şimdi izlesek aynı duyguyu yaşamak mümkün değil.

ikinci çevrimi, atmosferi, anlattıkları..bir türlü sevememiştim. arka sokaklar gibi kamera sallamaları, özensiz uzay sahneleri..yok onüçüncü kabile..bir ara bu gidişle ben bile cylon çıkacağım sandım.

neyse, bana göre efsane bir dizi değildi. çok başarılı bile değildi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.