baylan pastanesi

1 /
yaklaşık on yıl önce altınmarka'nın ortak olduğu pastane. sonra tamamen satın aldılar mı bilmiyorum. trüf pastasıyla uzun yıllara dayanan bir ilişkimiz var.
baylan pastanesi ilk olarak 1923 yılında Beyoğlu’nda, Fransızca ‘l’Orient’ (Doğu) kelimesinin Türkçe okunuşundan gelen Loryan ismiyle açılmıştı, 1934’te çıkan bir yasayla otel, pastane gibi ticari işletmeler Türkçe isim kullanmak zorunda bırakıldılar. o dönemde milliyetçi fanatik gruplar Beyoğlu çevresindeki Türkçe isim taşımayan mağazalara saldırılar düzenlediler ve elbette ki Loryan da bu saldırılardan nasibini aldı. bunun üzerine loryan pastanesi pastanenin devamlı müşterisi, sanat tarihi profesörü Burhan Toprak'ın da önerisiyle "kusursuzluk, mükemmellik" anlamına gelen Baylan ismini aldı.

baylan, Beyoğlu ve Karaköy şubelerinden sonra 1964 yılında kadıköy şubesini de açtı ve pastane o gündür bu gündür restorasyon görmedi. Baylan Pastanesi’nin kurucusu Filip Lenas’tır.

baylan pastaneleri hakkında detaylı ve güzel bir yazı:

git
bir zamanlar hemen yanındaki mephisto mağazasına defalarca girmiş olmama rağmen varlığını ancak okuduğum bir romanda isminin bolca zikredilmesi ile öğrendiğim, kadıköy'de bulunan pastane.
he mekanın yerini öğrendim de değişen bir şey olmadı hala içine girmiş değilim. önünden her geçişimde gördüğüm o çikolata kutuları bana kendimi değersiz hissettiriyor.
bi dönemler salah birsel, attila ilhan, hilmi yavuz gibi şair yzar müdavimlerinin olduğu pastanedir. ece ayhan'ın şiirine muhalif oldukları için ece ayhan bunlara baylan'cı statüko dermiş.