bayramda şeker toplamak

1 /
Ufak keseler yapardık be, bu sene yalan oldu ama yine de şekerimiz şekerlikte hazır. Akraba çocuklarına da daha özel hediyelikler hazırlanırdı.
Ben hiç şeker toplamadım hayatımda. Öyle bi mahallede oturmadık. Hiç çocuklar hebelehübele koşturmazdı. Steril bi mahalle, bööğ. Bende hiç kapı çalmaya cesaret edemezdim. Ancak ziyaret edilirse şeker ikram edilirdi. Kendi evladıma yaşatmamayı planlıyorum ama pandemi izin verirse inşallah şu süprizli keselerden de herzaman hazırlamak isterim. çocuklarda unutulmayacak anılar bırakmalı, bayrama ulaşmak için can atmalılar. Güzel şeyler.
güzel olan eski adetlerimizden biridir. ancak bu zaman da 2 şeker için çoluğu çocuğu tanımadığın, bilmediğin insanların kapısına yollamak akıl karı iş değildir.kayseri olayını hatırlatırım.
çocuklar için olması gereken bir durumdur. zira önceden alınmış bayramlıklar özenle bayram günü için kaldırılır gece erkenden uyulur ki sabah erken gelsin. sabah oldu mu da heyecanla uyanılır kıyafetler bir güzel giyilir şekerler için bir poşet hazırlanır ve camiye gidenlerin camiden çıkmaları beklenilir. baba eve geldi mi eli öpülüp harçlık da alındı mı dışarı çıkma vakti gelmiştir. her evde aynı heyecanı yaşayan çocuklar illaki olur. önceden kararlaştırılan yerlerde toplanılıp gruplar halinde şeker toplamaya gidilir. şekerle dolu poşetle eve gelen çocuğun yüzündeki mutluluk paha biçilemezdir.
bayramda şeker topluyacaksan bunun ön önemli bir kuralı vardır. kesinlikle yaşlı teyzelerden şeker toplamıyacaksın. bu şekerlere babane şekeri denir. bu şeker geçmiş bayramlardan günümüze kadar gelmiş ve saklanmış şekerlerdir.