bayramlık

1 /
Gri eşofmanım, üstüne gri baykuş baskılı uzun kollu tişörtüm, Gri çorabım. Sanırım gün boyu da böyle olacağım. Bayramlıklarım bu arkadaşlar.

Ama benim Bayramlıklarım hep karpuz kollu, eteği bol fırfırlı, çok dönen, arkadan bağladığım uzun fiyonkuyla hep güzeldi. Beyaz yada kırmızı ayakkabılarım da renk olarak hiç değişmezdi. Canım babam sağol.
Bayrama özel alınan veya maharetli bir anne tarafından dikilen kıyafetlerdir. Normal zamanda aldığınız kıyafetlerin yerini tutmaz, bayram için alınan kıyafetin ayrı bir mutluluğu vardır, hangi yaşta olursanız olun farketmez...
Açılması hayra alamet olmayan ağız çeşidi. Açıldığı zaman gözler yumulur ve eteklerde olan her bir taş, çakıl taşına varana değin; dökülür. Bayramlık ağızlar açılmamalı, açılmalarına yönelik zemin hazırlanmamalı.
bu sene ne giysek diye düşünmeyeceğimiz kıyafet.
bayramlaşma uzaktan olacağı i̇çin kıyafetin de pek önemi kalmıyor. gerçi zoom üzerinden veyahut çeşitli video arama uygulamaları üzerinden bayramlaşanlar olacaktır. fakat yine de önceki bayramlar gibi olacağını düşünmüyorum.
Bayramda giyilen kıyafet. Yarın evde olsak da sabah erken kalkılmalı ve bayramlıklar giyilip bayramlaşılmalı. Sonra kahvaltı sofrasına oturulup, çay faslında görüntülü konuşmaya geçilecek. Evdeyiz diye giymemezlik yapılmalı.
Hem böyle günlerde temiz, düzgün kıyafet giymek sünnet..
bayrama özenmek yeni olmasa da en sevdiğin kıyafetleri giyinmek istiyor insan. yeni giysi alamamak bu sevinci erteletmez ki. denk geliyorum bir iki yerde. minicik bedeni toz toprak olmuş, ayakları çıplak ama çok mutlu. siz kendi mutluluk sebeplerinizi herkes için geçerli saymayın. kimisine şeker, kimisine çorap, kimisine mendile sarılmış ya da cebe sıkıştırılmış bayram harçlığı. biz yine de şunun peşine düşelim: olan olmayana yetişsin ki bayramlıklarımızla bayram edelim.
bayramlıklarımı anne babam aldığında heyecandan uyuyamazdım genellikle seneye de giyersin moduyla alınırdı ama sevincimize mani olmazdı başucumda beklerdi ah sabahlar olmazdı . sonra çalışmaya başladım istediğim kıyafeti alabiliyorum fakat o günkü heyecanı yaşamıyorum her geçen bayramda biraz daha kaybettim ve bugünlere geldik , tükendi heyecan bolca hüzün doluyum .
Bu gün babama aldığımdır. Benim babam gençliğinde ki hala genç sayılır (42 yaşında), hep lofttan, maviden, Collinsden kot giyermiş. Tabi çocuk yaşta evlenince hayat standartları baya düşmüş, kendine almak yerine hep bize aldı. üste başa para harcamaya harcamaya hala (elhamdülillah ortanın üstünde de kazansada) harcayamıyor. Ben de bu bayram babama alayım dedim. Mavi'den kot ile keten gömlek aldım. Bize küçükken serildiği gibi serdim ortadan kayboldum. Babam gördü yanıma geldi kızım kesene bereket ama niye harcadın bana dedi. Bu zamana kadar hep sen bana aldın bu sefer de ben sana aldım dedim. Sevindi ya sanki kendime alınmış gibi mutlu oldum. Sanki o çocuk ben anne gibi oldum. Ama çok güzel bir his.