bazal metabolizma hızı

1 /
mi body composition scale tartı kullanmaya başladıktan sonra düşük olduğunu öğrendiğim metabolik hız.
düşük olan insanlarda egzersiz ve spor yapma gerekliliği hatta zorunluluğu vardır. hani bazen 'su içsem yarıyor' diyen insanlar görürüz, işte onların asıl kilo almasına sebep olan şey bir su değil herşeyi yavaş sindiren, daha doğrusu oturunca sindiremeyen muhakkak hareketlilik isteyen bir metobolizmadır.
Bi de bu metabolizma hızlandırıcı ürünler, takviye gıdalar, falan filan inter milan.. Bu tip şeyler metabolik etki falan, nabız yükselir hoop metabolizmam yükseldiii. Yok yaaağ. Sonra kalp krizi geçirirsiniz. Hiiiç,laf.
Metabolizma hızlanması yani yağ yakımı ancak kas kütlesinin artması durumunda ya da obez seviyesi şişmanlıkta ya da gencecük isen artar. Benden demesii.
halk arasında metabolizma hızı olarak bilinen, “bazal metabolizma hızı” kişinin bir günde dinlenir vaziyette, herhangi bir fiziksel aktivite yapmadan harcadığı enerji miktarıdır. kısaca vücudumuzun çalışma sisteminin sağlanması ve iç organların çalışması ile harcanan enerji miktarıdır. internet üzerinden kilo, boy ve yaşınızı girerek bazal metabolizma hızınızı hesaplayabilirsiniz. örneğin boyunuz 165, kilonuz 65, yaşınız 25 ve kadın iseniz bazal metabolizma hızınız 1442 kcal / gün’dür. bu rakam sizin bir gün içerisinde hiçbir şey yapmadan harcadığınız kalori miktarıdır.
bazal metabolizma hızınızı hesaplayabilmeniz için harris-benedict denklemi:
erkekler= 66 + ( 13.7 x kilogram olarak ağırlık) + ( 5 x santimetre olarak boy ) – ( 6.8 x yaş )
kadınlar= 655 + ( 9.6 x kilogram olarak ağırlık) + ( 1.7 x santimetre olarak boy ) – ( 4.7 x yaş )
bilinçsizce yapılan diyetler sonucunda bazal metabolizma hızı yavaşlar ve bunun sonucunda bir günde harcadığınız enerji de azalır. bu durum sonucunda ise ya diyet yaparken kilo verme hızımız düşer ya da daha az yememize rağmen daha çabuk kilo alır hale geliriz.
cinsiyete göre değişir. erkeklerde kadınlara göre daha fazladır. kışın daha yavaş yazın daha hızlıdır. gençlerde hızlıyken yaşlılarda daha yavaştır. ergenlik ve hamilelik döneminde metabolizma hızı artar. yeşil çay, kafein ve diğer uyarıcılar da hızı artırır. hormonların ve ilaçların metabolizma hızını artırıcı veya azaltıcı etkileri olabilir.
Günlük enerji tüketimi, faaliyete , yaşŸa , cinsiyete, ağŸırlığŸa, vücut iriliğŸine ve hormonal duruma bağŸlı olarak kişŸiler arasında değŸişŸiklikler gösteren hız.

Metabolizma hızı,kişŸinin son yemeğŸini yedikten en az 12 saat sonra tam dinlenme halinde uzanırken ve özel koşŸullar altında alınır. Bu koşŸullar altında kalbin çalışŸması soluk alıp vermek,sinir impulslarının iletimi vücut sıvılarının ve sıcaklık derecesinin sabit tutulması için enerji tüketilir. Herhangi bir besin almadan ve kas hareketi yapmadan sadece canlılığŸını korumak için tüketilen enerji miktarına bazal bozunma hızı denir.