beşik kertmesi

erkek ve kızın daha beşikte bebekken, gelecekte evlenmesine dair verilen karar.

insan iradesine daha beşikteyken ipotek konur mu dediğim durum kimse birbirini kertmesin yahu.
devamını gör...
unutulmaz dizilerden biri. 'dabi dabi' şarkısı, davuloğul ve zurnacı, aydede ve onun telefonu vs. unutulmazdı. eğlenceli diziydi hasılı.
devamını gör...


--- alıntı ---

osmanlı imparatorluğu döneminde gayri müslimler, ticaret ve zanaat ile meşguldü. devlet dairesinde de çalışırlar fakat, bazı resmi kurumların başında bulunamazlardı. bunlardan biri, o devrin en çok gelir getiren kurumu, maden işletmeleridir. bu işletmelerin başında, müslüman bir alim sıfatında kişiler otururdu.bu alimler, hadis ve fıkıh konularında uzmanlardı, saygı görürlerdi. çalıştırdıkları maden işçilerini de kendileri seçerdi. fakat bu zat lar aslında gizli hristiyanlardır. dışarıda islam alimi gibi gözükseler de , evlerinin içinde şapel adı altında gizli mabetleri vardır. ibadetlerini gizlice yaparlardı. hristiyan dinine mensup olduklarından, evlatlarını da hristiyanlara verirlerdi. lakin ileride, müslüman bir kişi kızını istese yok diyemezdi. bunun için kendi aralarında, beşik kertmesi adı altında bir sistem geliştirmişlerdir. daha bebekken, evladını bildiği diğer gizli hristiyanla nişanlandırırdı. ve evlenme yaşına gelene kadar, kimse bu ailelerden kız istemezdi. yeni kıtaların keşfi ile birlikte önemini kaybeden ipek ve baharat yolları yüzünden, osmanlı maden ocaklarıda değerini yitirmiştir. hatta bu dönemde, gizli hristiyanlar, kimliklerini saklamaktan vazgeçip, dinlerini özgürce yaşamaya başlamış ve birden bire hristiyan nüfusu artmıştır.

--- alıntı ---

*
devamını gör...
çok büyük cahilliktir. aslında bunun sadece bizim ülkemizde olduğunu sanmam benim cahilliğimmiş bi yedi yıl öncesine kadar. bir zamanlar sana aşığım diyen amerikalı kızın sonra ben evliyim deyişiyle şok olmuştum. ne diyorsun hacı dedim. böyle böyle aileler istedi falan dedi. yuh dedim zaten bende şans olsa yani. ne imkansız aşklar varmış.. kızın beşik kertmesi varmış beni seviyor. sonra tabi ayrıldık da. ta amerika'dan böyle bir şey ummazdım. gerçi işin menbaı eski hristiyanlar falanmış. öyle işte bu bilgi gerçek hayatta ne işimize yarar ben de bilmiyorum.
devamını gör...
[insb.] [topb.] iki aile arasındaki dostluğun ve bağlılığın sürekliliği ya da kalıtın dağılmaması amacıyla çok küçük yaştaki (beşikteki) çocuğu başka bir ailenin, yaşıt ya da yetişkin erkeği, kızı ile nişanlama.

(alm. kinderverlöbnis, n; fr. fiançailles au berceau, f. pl, mariage d'enfants, f; ing. child marriage)

*
devamını gör...
ailelerin daha ilk günden mürüvvet peşine düşmesinin sonucudur. bir de işin komik tarafı eğer büyüdüklerinde evlenmek istemezlerse sanki boşanmış gibi hüküm görürler...
devamını gör...
yeniden canlandırılmasını dilediğŸim uygulama, toplumun refahı ve huzuru için gereklidir, herkesin bir eşŸi olacağŸından dlayı karı kız peşŸinde koşŸima derdine düşŸmayacaktir kimse, artık ne çıkarsa bahtına. **
devamını gör...
bir insanı malmış gibi zilyetliğe aktarma durumudur, insanlara mal, obje muamelesi yapan şükür olsun artık görülmeyen adettir.
devamını gör...
yalnızca 19 bölüm çekilmesine rağmen, aydede, ferdi oğul, tekgül, dabi biraderler sapık davulcu (davul oğul) ve saksafoncu muhtar gibi, hayran bırakan absürt tiplemelere sahip orijinal karakterleriyle bir döneme damga vurmuş, unutulmaz televizyon dizisi.

sevenler, sevmeyenler olabilir tabii; neticede, içerdiği göndermelerin yayılabileceği sosyal medya gibi bir imkanın da olmadığı bir dönemde kendi klişelerini üretmiş, neredeyse galyalı asteriks'in maceralarını anlatan sinema filmleri kadar fantastik bir yapımdı.

devamını gör...
el kadar bebeklerin kaderini tayin etmek için kullanılan saçma yöntem.
olayın kertilme boyutunu aşarsanız karşınızdakiyle iyi bir dost olabilirsiniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.