bedelli askerlik

#özgürler 

' parası neyse verelim' askerliği..

evladını uğurlarken 'ben kime çalışıyorum, kimin için büyütüyorum ve kimin için yola katıp yolluyorum' diye anaların sorularına vesile olmuş askerlik... hoş bedelli bedelsiz hepsi için geçerli bu düşünce.
devamını gör...
vicdanî ret hareketinin yetmez ama evet'i.
şimdi bi' zahmet biri söylesin. angaryadan, sömürülmekten, orduevi'nde subay refikasının hizmetini görmekten, saçmasalak disiplin kaidelerinden gayrı ne işe yarar askerlik. zaten işe yaraması daha da saçma aslına bakılırsa. ben bir müslümanım, niye ulusdevlet için kendimi feda edeyim?
nedeni belli, dertleri siber çağında asker gücü yetiştirmek değil, dertleri resmî ideolojinin bekası.
devamını gör...
gündeme gelen uygulamada alt yaş sınır 35. yani 35 yaşına gelip de halen askerliğini yapmamış, bakiyeye kalmış şahısları kapsıyor. yani hemen fakir edebiyatı yapmadan bunu da bir düşünelim. 15 yıl askerlikten kaçanı bir 15 yıl daha kaçırmaktansa, bedelini verdirtip bu yükümlülüğünden kurtarırsın, olur biter.
devamını gör...
bakayanın eritilmesi için elzem olan askerlik türü. zaten bedelli askerlik belirli bir yaş üstü için gündeme geliyor, bu açıdan düşünülebilir bir şey. okul, iş, aile kurma vesaire vesaire... tüm bunlara 15 ay ara vermenizi istiyor ordu. siz de bari parası neyse bulup buluşturalım, bir ayımızı gaspedin diyorsunuz.

not: tabii bu bedelli askerlik tartışması hep şehit ve gazi yakınları bağlamında sönümleniyor. lakin bu sefer hükümet, akıllıca davranıp bedelli askerlikten gelecek parayı şehit aileleri, gazi ve sair gruplara vakfedecekmiş.
devamını gör...
bedel ödeyerek askerlik yapmak kimilerine adaletsizlikmiş gibi gelse de, dünya hukuk sistemlerinde para ile bedel ödemenin pek çok örneğini görürüz.
abd'de bazı suçlardan kefaletle serbest kalınabiliyor. ülkemizde'de bazı suçlar paraya çevrilebiliyor.
yani parası olan serbest kalırken parası olmayan hapis yatıyor.
işin garibi şu ki, para ödeyen herkes zengin değil, belki bedelliyi borçla yapacak ya da 5 senede biriktirdiği parayı vermek isteyecek.
ülke ekonomisine yapacağı katkı, 15 ay boyunca dağa taşa kurşun sıkıp, kışlada 3 öğün yemek yiyip, devletin malını kırıp döken askerlerinkinden çok daha fazla olacaktır.
para da bu insanlara havadan gelmiyor.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.