bedelli askerlik

1 /
parayı verdikten sonra banka dekontu senin tezkeren olması lazım yol harcırahı, kamuflajı, yemesi içemesi, yatması devlete zaten külfet bizim ülkemizde askerlik gibi bir kavram kalmamış zaten milyonlarca askerlik çağına gelmiş insanlara da yazık cidden askerlik erkekler için büyük yük. adam 6 ay 1 sene gidiyor. o vakit bomboş geçiyor. zaten profesyonel askerlik var deli gibi devlet sözleşmeli er ve uzman çavuş alımı yapıyor. askerlik eskidenmiş. bunları söylüyorum diye vatan haini ilan etmeyin milletçi düşünceden çıkın ve şapkayı önünüze katın ne demek istediğimi anlayacaksınız.
7179 sayılı kanunda bahsolunan askerlik hizmeti/türü. türkiye'nin resmi olarak yurtdışında 13 ülkede askeri varlığı var. bedelli askerlik yapanlara verilen kamuflajlar ve zannedersem botlar da gerekli bakım ve temizlik yapıldıktan sonra bazı ülke ordularına hibe ediliyor. mesela somali ordusunda görülebilir, yurtdışındaki en büyük askeri üssümüz orada.
Bence saçma bir sistemdir. Adama 20 gün için elbise ve bot veriyorlar daha sonra tezkeresini alınca çöp. Üstelik yeme içme barınma bir sürü külfet. Bu adam 35 bini verdi mi direk muaf edilmelidir. Korona da var çocuklar 15 gün karantinadalar. Profesyonel askerlik dönemi olmalı.
belli dönemlerde değil de sürekli olması gereken olgudur. neticede askere giden her birey devletin sırtına yük. bedelli askerlik ile en azından devlet o yükten kurtulmakla kalmayıp bireyler hazineye katkı sağlamış oluyor. askerliğini yapanlar bilir, israfın ne ölçülerde olduğu dudak uçuklatıcıdır. hiç unutmam, dört aylık botlarım gıcır gıcırken bölük komutanı stoku tüketmek için istihkakımdır diye bot vermişti. yazık günah.
parası olmayana "sen git dağda mayın tara, üşü, yoklamalardan önce sonra sürün,
reo kasasında sallan, havuç salatasına talim et, sigarayı otlan, gerekirse öl "

parası olanın oğluna da ''sen geç tosunun, yavrucuğum'' demekten başka hiçbir şey değildir.

hadi ''öyle değil'' de ...
Acemi birliğinde Yemin törenine hazırlanırken vatan sana canım feda diye bağırmaları... Ne bileyim çok dalga geçerdik hani. Azıcık da hasetlik vardı tabi...