bekarlığın özgürlük olduğu yanılgısı

1 /
Herkes kendi hayatını yaşıyor. Kim kendini nerde mutlu ve özgür hissediyorsa orada özgürdür. Bu yanılgılar başkalarının vereceği karalara bağlı değildir.
kimsenin bekar hayatı ve evlilik hayatı birbiriyle aynı olmayacağı gibi özgürlük anlayışları da bir değildir. dolayısıyla bu başlık altında ortak tek bir doğruya ulaşmak mümkün değildir.

çocuk sahibi olmayı ayırırsak o başka bir şey çünkü; herkes her koşulda özgür olma şansına sahiptir zira kısıtlayanın ne olduğunu ve kurtuluşu ne sandığını bilemezsiniz. yazarken bile zibilyon tane farklı senaryo kurdum…
Anlaşabildiğin ve seni anlayabilen biriyle evlenirsen evlilik özgürlüktür diye düşünüyorum. İnsan, anlaştığı insanda çiçek açar. Kendi adıma konuşursam bekarım ve kafam çok rahat o yüzden muhtemelen ölene dek bekar kalacağım.
Bebekli çiftler görüyorum arada. iyi, tamam, ne hoş. Alıyoruz seviyoruz falan. görünürde pek mübarek bir tablo da, sen sen olmuyorsun artık. Hayatını ipotekledin. Tek kişi düşünemezsin, birey olarak var olma hakkından çoktan feragat ettin. Baktığında evlilik yine mesele değil fakat çocuk çok farklı bir mevzu. Karnına düştüğü andan itibaren ruhen ve bedenen ayrılmaz bir bütünün. Önceleri çok önemli olduğunu düşündüğün kişisel yaşamın bir başkasının sıhhati, bekası ve memnuniyeti üzerine vakfedilmiş durumda. Shift+delete yapma lüksün de yok. her ne kadar o duruma geldikten sonra bu gerçekler muhtemelen umrunda bile olmayacak olsa da çok tehlikeli, gerek yok. Hem 8 milyar insan sıkış tepiş bir gezegende; küresel ısınma almış başını gitmiş, üçüncü dünya savaşı kapıda, ülkenin anası mağdur olmuş, hele avrupa vatandaşlığın yahut milyoner kocan da yoksa dünyaya gelmek gibi bir ızdırap karşısında ne vadedebilirsin çıkardığın bu bireye? Panikten, kaygıdan geceleri uyuyamam vallahi. Kedi beslerim daha iyi.

Bekarlık sultanlıktır, kediler bireydir, anneler çiçektir.
neresi yanılgı bunun? gayet de kendi hayatlarımız içinde evlilerden özgürüz. evliliğin getirdiği sorumlulukları taşımıyoruz ve bunun rahatlığı var. özgürlük algısı kişiden kişiye göre değişmekle birlikte bekarların evlilere göre daha özgür ve mutlu olduğuna inananlardanım. aksini iddia eden evliliğini bir sorgulasın.*