beni bu güzel havalar mahvetti

yapı kredi yayınlarından çıkan, orhan veli'nin şiirlerinden oluşan bir kitap ve kendi sesinden şiirlerinden oluşan bir cd'den oluşan, paket yayındır.

--- alıntı ---

klasik bantlardan da önceki bir teknikle "tel"e okuduğu kayıtlarda orhan veli, en beğendiği 22 şiirini seslendiriyor.

yapı kredi yayınları tarafından yayımlanan beni bu güzel havalar mahvetti kitabı ve bu kitapla birlikte verilen cd, orhan veli'nin çok eski bir kayıt yöntemi olan "tel"e okuma ile kaydettiği ses kayıtlarından oluşuyor. bu kayıtlarda orhan veli'nin kendi sesinden dinleyeceğimiz şiirleri ve bir de karagöz oyunu bulunuyor.

kız kardeşi füruzan yolyapan'ın yıllarca sakladığı ve klasik bantlardan da önceki bir teknikle "tel"e okuduğu kayıtlarda orhan veli, en beğendiği 22 şiirini seslendiriyor.

bir dost ortamında kaydedilen bu şiirler, ölümünden yıllar sonra, orhan veli hayranları için gün ışığına çıkıyor. orhan veli'nin kızkardeşi füruzan yolyapan, bu kayıtların bir evde, bir yılbaşı eğlencesi sırasında kaydedildiğini tahmin ettiğini ama bu konuda pek bilgisi olmadığını, kayıtların da kendisine küçük ağabeyi adnan veli ölünce onun ahbabı orhan boran'dan geldiğini söylüyor.

beni bu güzel havalar mahvetti'de ayrıca, orhan veli'nin hiç bilinmeyen bir yanını, karagöz oyunlarına merakını, oynatmadaki ustalığını da öğreniyor, kısa bir karagöz muhaveresini kendi sesinden dinliyoruz.

yapı kredi yayınları, bir büyük şairin şiirlerini yalnızca kitaplarda okumakla kalmayıp, kendi sesini ve ilk kez işittiğimiz karagöz oynatma yeteneğini de bu çalışma ile gözler önüne seriyor.


--- alıntı ---
http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
hangi havalar diye takiben sorulur. şahsen beni ankara havaları mahvetmiştir, özellikle dolmuşlarda sürekli maruz kaldığım ve dolmuşun kalabalığı ile doğru orantılı olarak artan bir işkence metodu olabiliyor.
devamını gör...
benim gibi yaz mevsimini sevmeyen kış aylarında doğan bir winterfell evladı olarak esasında şu ramazan günlerinde güzel giden havalardır. sonbaharı çağrıştıran bu güzel havalar biraz insanı hüzünlendirse de esasen hayatın kendisi de hüzünlü bir yer olduğu için ben şahsım adına bu havalardan keyif alıyorum.

(bkz: iflah olmaz karamsar)
devamını gör...
geçen hafta 10 adet penisilin iğnesi yedikten sonra bu sabah yine aynı şikayetlerle uyandım.
ya şafii ! hastalıkları günahlarıma kefaret kıl ve ilaçları benim için faydalandır.
ya şafii ! benim için şifa yarat.
devamını gör...
orhan veli'ye ait durup durup yinelediğimiz dize. mahvoluşlardan bir mahvoluş olan intihar eyleminin kadınlarda şubat ve temmuz, erkeklerde ise aralık ve nisan aylarında yoğunlaştığı görülür. orhan beyi anlıyoruz. çünkü "alvarez'e göre: intihara yönelik çöküntü soğuk, kımıltısız, bereketsiz bir tür kış uykusudur. cıvıl cıvıl, yumuşak, bereket fışkıran bir doğa canlanırken içsel karakış daha da derinleşir. iç dünya ile dış dünya arasında büyük ve dayanılmaz bir uçurum meydana gelir."*
devamını gör...
orhan veli beye katılıyorum. beni bu gündüzü kalabalık, gecesi tenha yaz akşamlarında, içimde hiç bitmeyecekmiş gibi dolaşıp duran, nerden/nasıl peyda olduğunu ve nasıl tarif edeceğimi bilemediğim hisler mahvetti.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.