beyaz çay

1 /
Camellia sinensis türlerinin henüz açmamış, tomurcuk haldeki ve çaya adını veren beyaz tüylerle kaplı üst yaprakları toplanarak başka bir işlem görmeden kurutulmasıyla elde edilen ve uygulanan işlem sayesinde çay türlerinin faydalı kısmı olan kateşin adı verilen antioksidanların en iyi korunduğu çay.
siyah çay ile aynı bitkiden elde edilen ancak bitkinin tomurcuk kısmından hasat edilerek yapıldığı için daha kaliteli olduğunu düşündüğüm çay.
uzak doğuda meşhur olmuş. son yıllarda çaykur da makinasını alarak üretmeye başladı bildiğim kadarıyla.
Çok pahalı olan, suya rengini vermeyen (zaten adı üstünde beyaz çay), hoş bir kokusu haricinde pek tadı olmayan çay. Pek tadı yok derken Tadı hoş ama çok çok az tat veriyor.

80 derecelik suya 1 çay kaşığı atılıp 7 dakika beklenerek demlenebilir.
eğer çaykurdan ambalajlı değil de bitkicilerden açık çay olarak alırsanız fiyatı o kadar da pahalı değildir.

tadı da çok hafif ve sadedir. çayın hiç işlenmemiş hali yani ilk halinin kurutulmasıyla elde edildiğinden diğer çaylar gibi zararlı değildir.
bilinmeyenleri yazalım da sarayda havyar artı cemaatcilerin kof etinden maklube partileri duzenleniyormus.. fransanın balta girmemis ormanlarında damıtılan alkolsuz bordo sarapları esliginde tuketilen naneymis... çay-kur hayatta sevmem iceni de sevmem.
sözlüğü meşgul etmesiyle en sonunda tüketim çılgınlığına sebebiye veren şey efenim.

beyaz çay çay dediniz, gece gece gittim aldım. aromasızı nasıl bilmem de bu gayet güzelmiş, soğuk içeceğe ve beyaz çikolotaya şu an erişemeyenler hakkını helal etsin artık: git