bici bici

yaz dönemlerinde yenilen, adana'ya özgü bir tür tatlıdır.buz, pişmiş nişasta, pudra şekeri ve şerbetten yapılır.
devamını gör...
leblebi kavurak
dumanını dumanını savurak
ah bici bici leblebici
taze kavrulmuş içi

türküsünü akla getirir *
devamını gör...
ah bici bici leblebici taze kavrulmuş içi diye bi şarkı vardır ki sırf kafiye olsun diye uydurulmuş bir şeydir sanırım kendisi.
devamını gör...
çocukluğuma dair hatırladığım bir kaç kelimeden biri. bici bici yapacaz derdi annem.. banyo yapmak yani.
devamını gör...
1'e 5 oranla hamuru yapılan, gül sulu, buzlu çukurova'nın sıcağında yenilen bir kase buz.

hamuru içi;
1 çay bardağı nişasta
5 çay bardağı su

nişastayla suyu pişirip ince bir tabaka şeklinde soğutulur. küp küp kesilerek üzerine kar veya buz eklenir ve gül suyu ile yapılmış şerbet üzerine dökülerek, tercihen çilekle servis edilir.
devamını gör...
ankara'da güzel yapan bir yer varsa bilmek istediğim şey.*
devamını gör...
ilk defa tadanların genelde beğenmediği tatlıdır. muzlusu falan da var bunun.
devamını gör...
insanların bundan ne anladığını anlamıyorum.

tek tek güzel bir fikir ama, kumpir yapmak nedir a dostlar?
devamını gör...
nişastayla yapılan jölemsi bir hamurun üzerine rendelenmiş buz ve genellikle kırmızı renkli çeşitli aromalı sular dökülerek yapılan, yaz aylarında yemeye doyulmayan, adanaya özgü bir tatlı.
devamını gör...
annelerin çocuklarını yıkamak için kullandığı söz...
devamını gör...
içerisine eklenen nişasta muhallebisiyle "karsambaç"dan ayrılan,serinletici tadına doyum olmayan yaz tatlısı.
devamını gör...
hatayda içine nişastadan bir zevat katıldığında haytalı bici bici olan bu tatlının herkesin ağız tadına hitap etmeyeceğini söyleyebilirim.
devamını gör...
kar veya rendelenmiş buz üzerine gül şerbeti dökülmesi suretiyle elde edilen hoş bir tatlı...
devamını gör...
adana'lıların övmekten bitiremediği soğuk şey. adana çok sıcak olduğu için bu kadar seviliyormuş bu, çözüldü sırrı.
devamını gör...
tatlıya benzetemediğim şey. kar yada buz un üstüne şerbet dökmekten başka bir numarası yok. tadıda aman aman bişey değil.hatta hiç tatlı değil. üzerine pudra şekeri dökerek tatlandırmaya çalışıyorlar. adana ya hatay a gidiyorsanız ne yapacaksınız bici biciyi. söyleyin şöyle bi duble künefe mideniz bayram etsin. *
devamını gör...
baraj yolunda hasan ustanın nefis adanasını yanında şalgamıyla beraber yedikten sonra üstüne mutlaka yenilmesi gereken tatlı. her ne kadar yaz aylarında yenilmesi daha makbuldur dense de kışın da güzel olduğu söylenebilir. * *
devamını gör...
yaz sıcağı hele akdenizdeyseniz bilinen tarihleri beklemeden başlar. okuldan çıkarsın üstünde siyah önlükler, dantelli yakalar. koşarak çıkarsın okuldan. okul kapısının karşısında sırayla dizilmiş olan turşucu, şalgamcı ve bici bicici seni bekler. sıcakta şalgam içip turşu suyu içenleri anlamadan bana bir bici bici dersin seyyar satıcı amcaya. sonra seni babanın bir tanıdığı görür bu satıcılardan birşeyler yediğini. yaşadığın şehir küçüktür ve herkes birbirini görür tanır. sen o amcayı görmezsin ama o amca seni babana söyler. senin kızı seyyar satıcıdan bici bici yerken gördüm pis şeyler onlar dikkat etsin dediğini öğrenirsin babandan. ama baban kızmaktan öte gülümser, yapma kızım yeme onlardan der ama gülümser anlatırken. çocukluğumu ve yine babamın gülen yüzünü hatırlatan tatlı..
devamını gör...
adana da sıcaktan bayıltan yaz aylarında soğukluğu ile ağzınızın için uyuşturan güzelim tatlısıdır. hele hele üzerinde çilek, muz, kivi gibi meyve parçaları ile tadından doyum olmaz.

not: olur da yolunuz adana'ya düşerse birde mevsim yaz ise bu tatlıyı yemek için kendinize uzun bir zaman ayırın. bu tatlı öyle 5 dakikada yenecek bir tatlı değildir. mümkünse bir arkaş ile gidin bu ziyafete. tatlı tatlı sohbet ederken kavurucu sıcakta kaşık kaşık serinleyin. yemekte acele etmeyin demeyeceğim zaten acele edemezsiniz. e hadi afiyet olsun!
devamını gör...
olsa da yesek dedirten, meyveli yaparak aslından uzaklaştırılan tatlı.
devamını gör...
yaz dönemlerinde yenilen, adana iline özgü bir tür tatlı. halk arasında kısaca bici bici adıyla anılır. en bilinen şekliyle rendelenmiş buz, pişmiş nişasta, pudra şekeri ve şerbetten oluşur. bici bici geçmişte neredeyse tamamen seyyar satıcılarda satılan bir ürün olmasına rağmen son yıllarda restoranlarda ve kafelerdede tatlı olarak sunulmaktadır. bursa ve adana'da sıkça tüketilen tatlı, son yıllarda akdeniz bölgesi'ndeki illerde de yaygınlaşmıştır. bursa'da evlerde de yapılan tatlı, aynı zamanda seyyar satıcılarda satılmaktadır. adana ve civarında ise lüks kafeteryalarda yer almaktadır.

http://2.bp.blogspot.com/-_...
devamını gör...
şubat ayında adana'da güç bela bulduğum ve tüm gün uğraşıp aradığım tadı bulamadığım için kendime sinirlendiğim tatlımsı.
devamını gör...
adana mutfağının net en zayıf halkası. kebap türevleri konusunda efsaneler yaratan adana mutfağı ne yazık ki tatlıda sınıfta kalıyor.
devamını gör...
akdeniz mutfağının mükemmel yaz lezzetidir. iskenderun ve mersin merkezdeki yerler adana'da yapan yerlere bin basar. tek başıma bir oturuşta 4 tane gömdüğümü bilirim.
devamını gör...
şahane lezzet.

yani nişastası bol olacak hüpürdete hüpürdete yiyeceksin. tadı öyle çıkıyor çünkü. iftara bir saat kala yapmayın böyle hareketler. *
devamını gör...
hayatımda gördüğüm ve tadına baktığım en saçma şeydi.

şey diyorum bakın zira ona tatlı demek caanım tatlılara hakaret olur.

şekilsiz şemalsiz anlamsız bir bütün olarak görüyorum kendisini.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.