big fish

ölmeden önce izlenmesi gereken filmler geyiği var ya,işte o listenin başında gelenlerdendir.
tim burton ın farklı yapıtlarındandır.gotik değil dramdır.hüngür hüngür ağladığımı bilirim bu filmde.ehem neyse izleyin,izlettirin.
devamını gör...
bir masal.

"yakalamaya çalıştığınız en büyük balık bir dişi ise, ona yüzük verin."
"bir erkeğin ona olan aşkından resmen erkeğe yapışan bir kadınla, cam gözlü cadı kadını aynı tasvir etmesinin neresi inanılmaz ki ?"
"baban benim için okyanusu gerçekten geçmişti, yüzerek olmasa da...önemli olan okyanusun geçilmesi idi zaten."

izleyenler bilirler, güzel enstantenelerdi hatırladığım kadarıyla yazdığım bu repliklerin bağlandığı noktalar.
devamını gör...
o kadar izlemek isteyip hala izleyemediğim film. sadece, "nehirdeki en büyük balık yakalanamadığı için büyüktür" repliği bile "bu filmi izle" diyor. bakalım ne zaman nasip olacak.
devamını gör...
duygusal film arayışında ve ağlama isteği olanların mümkünse tek başına sindire sindire izlemesi gereken film.

dram, absürd komedi, macera, masal dörtlemesini bir arada barındırıyor. ana tema bu dörtgen içerisinde salınsa da siz kendinize göre farklı temalar da türetebilirsiniz. bir bakıma aşk filmi de olduğu söylenebilir. filmin son sahnelerine kadar ne tür bir film olduğuna karar veremiyorsunuz. bitişiyle birlikte izleyici kendine özgü bir özet çıkarmış oluyor.

giriş gelişme sonuç bölümlerinin olduğu bir yetişkin masalı filme nasıl uyarlanır sorusuna harika bir örnek cevap sayılabilir. her sahne geçişinde bir cümleyi daha noktalayarak vurucu bitiş için hazırlanıyorsunuz.

--! hafif spoiler !--

klasik tim burton filmi olarak fantastik hikayeciklerin sıkça karşımıza çıkmasına bakmayın, fena halde duygusal filmdir. bir baba ve oğulun hikayesini anlatır diyebiliriz. hayatın ta içinden herkesin karşılaştığı baba ve oğul çatışmasını izleyiciye fantastik kurguyla birlikte sunuyor. oğul kişisinin gördüğü ve görmek istediği baba profili ile baba kişisinin oğlunun veritabanına kendisini nasıl yazdığı arasındaki çatışmalar hikayenin ana konusu. hayal dünyasından kopamayan fakat esasında gerçeklik çizgisinden de pek sapmayan bir adamın yaşam öyküsü.

--! hafif spoiler !--

forrest gump'ı sevenlerin bu filmi de seveceğini söylersek çok da alakasız bir bağ kurmuş sayılmayız.
devamını gör...
kesinlikle bir başyapıt bir tim burton şaheseri.


--- spoiler ---

insan o kadar çok hikaye anlatırsa kendisi hikaye olur ve hikaye ondan sonra da yaşar.
böylece insan ölümsüz olur.

--- spoiler ---
devamını gör...
hikayeler anlatarak yaşayan bir babanın, oğluyla olmayan, oluşmayan hikayesi. sonunda farklılaşıyor, bir kanal açılıyor baba ile oğul arasında falan.

bazı filmlerin kaderidir bu; kendisine gereğinden fazla anlam yüklenmesi. sanırım bu film de o ekolün kurbanı oluyor. sonunda hep çok acayip bir şey olacak diye bekledim, neredeyse pek bir şey olmadı. belki de mesaj buydu, bilemedim. sinema konusunda iddialı değilim zaten. ama bu, filmin abartıldığını düşündüğüm gerçeğini değiştirmiyor.
devamını gör...
daniel wallace romanından uyarlanmış tim burton'un yönetmenliğini yaptığı film. bir insan bir hikayeyi defalarca anlatırsa, sonunda o hikayeye dönüşür gibi bir konudan yola çıkar.
devamını gör...
ne zamandandır niyetlendiğim en sonunda izlemeye kalıştığım ama sonunu getiremediğim film. sıkıcı geldi bana. düşünüyorum da masalsı olması biraz beni kastı galiba . an meselesi aslında belki o zaman "kedi kadın"ı izleseydim kim bilir belki güzel gelirdi(bkz:kedi kadın kadar başıma taş düşsün).
devamını gör...
hastası olduğum ve her sevdiğim insana izlettiğim ( beraber izlediğim için en az 20 defa izledim) ve izlemekten her seferinde yeni bir tat aldığım epik fantastik bir baş yapıt. buradan tim burton ustaya selamlarımı gönderiyorum.

film büyüklere masal ya da ben kendi kafama göre bişeyler yaptım isteyen izler istemeyen izlemez kategorisinde olduğu için popüler kültüre malolmamıştır. bu da ayrı bir güzelliktir.

albert finney i baba olarak izlemek çok güzel. ayrıca baba rolündeki kişinin eşi olan hatun ayrı bir tatlı, sevimli, sevgi ve aşk dolu. ne kadar da güzel.

karga fıkrasını tekrar hatırlatırım. aha da tam burada swh yani.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.