bir bayanla konuşurken ya çok samimi ya da çok kaba konuşan, bir türlü orta yolu bulamayan, tutarlı olamayan erkek.

devamını gör...
haddinden fazla taassup, tutuculuk ve mahalle baskısının etkisiyle liseye hatta üniversiteye kadar bir bayanla konuşma ortamı yakalayamamış erkektir. anlayışlı davranmak ve fırsat vermek gerekir.
devamını gör...
kameray'dir.
tum kizlar pesinden kosuyor saniyor kendisi. sonra ne mi olur? "indis git basimdan" der. halbuki ben degil bir arkadasim pesinden kosan.
devamını gör...
okuduğum fakültede çoğunluğu oluşturmalarından mütevellit, sevmediğim mesleğimden daha da soğumak için bir de kendilerini tuz-biber ettim bu konuya. bu dengesiz insanların yüzlerine karşı, arkadaşım benimle bu şekilde konuşma hakkını sana kim veriyor, diye böğürmeyi ne kadar çok isterdim lakin, hanımefendiliğimden taviz veremiyorum işte.
devamını gör...
ikiye ayrılır.

birinci tip, konuşurken kullanacağı doğru kelimeleri bilemez. densizdir, annesi ona ''askerlik arkadaşı mertebesindeki enseye şaplak takıldığın erkek arkadaşlarınla konuşurken kullandığın her kelimeyi kızlara karşı kullanamazsın.'' dememiştir belki. ah bu kadınlar, hep onların suçu zaten. neyse.

kızlar gördükleri yerde bu tipten kaçmalıdır. şayet kaçmazlarsa o konuşmaya başladığında içlerindeki kaçma isteğine zaten karşı koyamayacaklardır.

ikinci tip, büyük ihtimalle erkek ortamında büyümüş. kızlarla ilişkisini belki isteğiyle sınırlı tutmuştur, belki de isteği dışında sınırlı tutması gerekmiştir. bir kızla konuşması gerektiğinde eli ayağına dolaşır, ne diyeceğini şaşırır. insanlık halidir.

(bkz: olur öyle)
devamını gör...
bir kere bir kadınla konuştuğunun farkında olmayan erkektir. bir kadın derken her hangi bir olumsuzluk ifadesi olmadığını belirteyim. kadınlar ve erkekler farklı ilgi alalarına sahip varlıklar. bir erkek nasıl ki kozmetik veya kişisel bakım muhabbeti dinlemekten son derece keyif almıyorsa bir çok kadın da arabalar ya da spor müsabakaları muhabbetinden hazzetmiyor.

tanımdaki ifadeden hareketle bir bayanla nasıl konuşması gerektiğini bilmeyen erkek de erkeklerle yaptığı sohbetin birebir aynısı yapmak isteyen erkek oluyor. bu nedenle ya size yakın insanlarla sohbet edin ya da kadınların dünyasına da ilgi gösterin. neden makyaj yapıldığını ya da nasıl makyaj yapıldığını bilmek makyaj yapmak olmadığından ne erkeklerin gözünde erkekliğe halel getirir ne de sizi kadınların gözünde "yumuşak" yapar. en nihayetinde bu tamamiyle kişisel bir tercihtir. yapmayana eleştiri getiremeyiz ama o kişide karşı cinsle anlaşamamaktan muzdarip olduğunu tartışmaya açmasın.

tabiki aynı şey kadınlar içinde geçerli ama bir erkekle nasıl konuşması gerektiğini bilmeyen kadın konsepti başka bir tanımın konusu.
devamını gör...
elbette ki bir insanla konuşurken edebince hareket etmeli. kadın ya da erkek.
normal olmayan her şey absürt de değildir. kötü değildir belki de. algı meselesi.
bir erkek olarak yaşadığım ve bunun tersini yazayım;
uzun süredir beni görmeyen ve sadece ticari bir ilişkimiz olan hanımefendi beni görünce gülerek; ''sen nerelerdesin ya mübarek'' demişti. hayır mütesettir de değil. hatta biraz açık giyimli de diyebilim. yalnız çok konuşkan, güleryüzlü ve cana yakın birisi. dedim acaba bu sokulganlıktan mı, yani kendi karakteri mi hep böyle yoksa ufaktan bana yazılıyor mu bu ?
absürt olabilir evet. mübarek? ahaha, alem ya.


devamını gör...
yaratılanı yaratandan ötürü kaale alma mantalitesini benimsemiş olabilir.

insan insandır yane.

öyle işte.
evet.
devamını gör...
atarlı gençtir dünyayı kendisi şekillendirmiştir. pff desen uçar halbuki. büyüdükçe olgunlaşmayan modelleri de var.
devamını gör...
daha oturup kalkmasını bilmeyen erkelerden beklenilmesi gereken davranıştır, şaşılmaması gerekir.
devamını gör...
kaba saba konuşan belki argo kullanan erkektir. aslında nasıl konuşulacağını bilir ama işine gelmez, kaba olmayı tercih eder.pek sevilmezler.
bunun dışında kadınlarla iletişimi sınırlı, tek cinsiyetli eğitimden gelmiş bir erkek de kadınlarla nasıl konuşacağını bilemeyebilir, ama bu normal ve geçici bir şeydir.
devamını gör...
hak edene gerektiği gibi konuşan erkektir. sen insan oldun da o adamcağız mı senle kötü konuştu?

bir takım vücut uzuvların seni ayrıcalıklı kılmaz kezbanus.
devamını gör...
bazı erkeklerin neden başlıkta bahsedilen erkek kendileriymiş gibi üstlerine alınıp da yorum yaptıklarını anlayamadığım erkek.
artı, "insan" olarak birtakım uzuvlarımızın olduğunu, kimlerin hayatında o uzuvların diğer cinse göre daha fazla yer ettiğini hepimiz biliyoruz. dolayısıyla burada bunları çirkin bir biçimde öne sürüp de malumu ilam etmeye gerek yok.
basit bir şeyden bahsediliyor, bir kadınla doğru dürüst konuşmaktan. ki bunu isteyebilmek için de o kadının da doğru dürüst konuşması gerekiyor elbette.
ama ben öyle erkekler biliyorum ki, hani tüm edepsizlikleriyle bir küfrü gazete adı yapan zihniyet var ya, hah işte, sürekli o gazetenin adının açılımıyla konuşuyorlar. kadın-erkek, kim denk gelirse.
gerçekten soruyorum, muhterem annenize, kız kardeşinize, eşinize, kızınıza bu tarz konuşmalar yapılsa "anne, sevgili karıcım, kız kardeşim, kızım birtakım uzuvların var diye saygıyı hak etmiyorsun." mu diyeceksiniz?
öyleyse vay halinize, vay halimize...

eklembik: eksi verenleri bilmek hoş bir duygu. selamlar kardeşlerim!
devamını gör...
hiç tanımadığı ya da ilk kez konuştuğu bir bayana "siz" yerine "sen" biçiminde seslenmesi. evet bu konuşmayı bilmemenin ilk sinyalidir.
devamını gör...
bir bahar akşamı rastladım size
sevinçli bir telaş içindeydiniz
derinden bakınca gözlerinize
neden başınızı öne eğdiniz..

içimde uyanan eski bir arzu
dedi ki yıllardır aradığım bu
şimdi soruyorum büküp boynumu
daha önceleri neredeydiniz

selahattin pınar'ın eşine yazdığı sözler...

http://tinyurl.com/mszjpnr

böyle bir insan evladı kadar bile olması en azından usturuplu olsun konuşulacak erkekler hariç diye düşünüyorum...
devamını gör...
ağzından çıkanı kulağı duymayan, lafını sözünü bilmeyen, nerede susacak nerede konuşacak, nerede oturup nerede kalkacak, nerede nasıl davranacak bilmeyen insanların erkek olanları. patavatsız, pervasız olan her insandan kaçılmalı, bunun kadını erkeği olmaz denilen başlık.
devamını gör...
herhangi bir şeyi anlamak bu kadar zor olmamalı. nezaket toplumun her ferdinin bünyesinde barındırması gereken bir şey.

bu işi böyle anne, kız kardeş, kız eksenine çekerek seksist bir tavıra büründürmek isteyenler bu insanların diğer insanlardan farklı olduğunu gözardı ediyorlar. yani dışardaki herhangi bir kadın kim ki benim evimdeki insanla aynı nezaketi haketsin ve hürmeti görsün üstelik sırf cinsiyeti sebebiyle ? siz babanıza yaptığınız hizmetleri dışardaki erkeklere yapıyor musunuz ? çok matah bir şey söylemiyorsunuz bu örneklere bakılırsa.
bu geçiş dönemi saplantısından kurtulun artık. kadınlar toplumda yer etmek istiyorlarsa ve ülke üretimine katkıda bulunmak istiyorlarsa bu seksist saplantılarından kurtulmak zorundalar.

mesele şu ki günümüzde saygıyı haketmeyen kadınlar ortada kol geziyor. kendisini hiç bir türlü şiddetten* geri tutmayarak kendisine ufacık tepki geldiğinde "ben bayanım yeaa" ayaklarına yatıyorlar. bunun örneğini defalarca yaşayıp kadın nezaketsizliğinin en uç örneklerine kadar görmüş bir insanım.

özetle bir kadın, kadın olduğu için saygıyı haketmez. niçin etsin ki ? mantıklı açıklaması var mı ? bedeninin daha güçsüz oluşu mu ? güzelliği mi ? uzuvları mı ? o uzuvlar dilime pelesenk bile olsa haketmez.

bir kadına durduk yere öküz gibi davrananların sayısı da bir elin parmağını geçmez. örnek bile veremezler buradaki insanlar parmak sayısı kadar. verseler bile bu konu hakkında değerlendirmezler bile normal şartlarda. çünkü karşıdakinin magandalığı söz konusudur ve kendisi herhangi bir durumun altta kalan tarafı olmamıştır. böyle ajite cümleleri, tamlamalar; kadın kendisini haksız hissettiğinde, güçsüz ve altta kalan taraf olduğunda ortaya çıkar. bu samimiyetsizliği kimsenin savunmasına gerek yok dürüst birer insansanız tabi ki.

diğer türlü erkeklerin magandalığıdır. bu konu çerçevesinde asla incelenemez. aynı adam erkekle de konuşamaz kadınla da.

özetle; her türlü hakareti edip kendisine tepki gelince "ben bağyanım/gadınım bana böyle konuşamazsınız, ananız sizi nasıl yetiştirmiş hülooooğ !" diyen bir milyon sözlük yazarı, otobüs yolcusu, market sıra bekleyeni, sokakta yürüyeni gösterebilirim size. oysa ki tek yaptığınız şey "sıra var abla" demektir. nezaketten bu kadar uzak bir toplumun kadın bireylerinin nezaket ehli olmayanlara bu şekilde ayarlar vermeye çalışması gerçekten inanılmaz bir samimiyetsizlik örneği.

"insanın affedilemez şaşkınlığı, suçluyu kendi dışında aramasıdır."

saygılar, bir daha ayar vermeye çalışırken destekli olalım lütfen, sağlam elle tutulur argümanlarla gelelim. *
devamını gör...
her şey zıddıyla vardır ilkesinden yola çıkarak 'söz konusu erkekler olmasaydı nazik beyleri nasıl tarif edecektik?' diye kafada istifham yani soru uyandıran durum.
devamını gör...
bazı öküz erkekler var böyle kabul.

ama ben şuna sinir oluyorum. mesela olması gerekeni veya gerçeği söyleyince atarlanıp adımızın oduna çıkarılmasına. lan duymak istmediklerini söyleyince neden kereste muamelesi çekiyorsun ki. sonra gelsin senin benim buna alınacağımı düşünmen gerekirdi muhabbeti. neyim lan müneccim miyim ben.

bu muhabbeti yapan bayanların bir çoğu kezbandır. bu net.
devamını gör...
alıp fanusa kapatılası erkektir. demek ki daha önce pek bayanlarla münasebeti olmamıştır.
devamını gör...
bilmeyenler mevcut olsa da, bilip de bilmemezlikten gelenlerde vardır. ben mesela, kadınına göre konuşabilirim bazen. odun felan deseler de, size katılmakla birlikte, siz de zerafet timsali değilsiniz nihayetinde deyip geçiştiriyorum. fazla kasmamak lazım vesselam.
devamını gör...
benim için bayan erkek fark etmez. seviyeyi koruduktan sonra gerek bayan gerekse de erkekle her türlü muhabbet edilebilir. amma gel gör ki kız yalakası tiplere de uyuz olmamak elde değil. bir garip şekiller, yalaklanmaya çalışmalar, tuhaf entel laflar, cahitler , zarifoğulları... ulan bir kendine gel. sana kimse maço ol demiyor ama bu kadar da incelinmez. diğer yandan bayanların tripleri var. madmazeller kendilerini bulunmaz hint kumaşı gibi sanıp bulutlar üstünden size sesleniyor ve sizin de onlara aşağıdan reverans yapmanızı bekliyorlar.
devamını gör...
öncelikle bayan demeyi bırakarak nasıl konuşması gerektiğini bilmesi gereken erkek.
devamını gör...
bir insanla nasıl konuşması gerektiğini öğrenirse, problemi ortadan kalkacak olan erkektir.
devamını gör...
bir gün mağazanın birinde kasiyer hanımla konuştuktan sonra bu kümeye dahil olduğumu fark ettim.

bayan kişisi arkadaşla gayet güzel sohbet halindeyken kasa kenarındaki çorabı uzatıp "bu ne kadar hacı abla?" mı dedim, "bunun numarası var mı hacı abla?" mı dedim bilmiyorum. hanım ablamız "hacı abla derken?" dedi ve ciddi sert şekilde süzdü beni. hiç öyle bir tepki beklemediğimden ve bayanlarla münakaşadan nefret ettiğimden "tamam jüyide oysun" diyerek olay mahalinden uzaklaştım. eminim arkamdan davar demiştir. hak etmişim aslında di'mi?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.