bir insan kendini nasıl keşfedebilir

1 /
Çok zordur ve bence bu sanattır. Kimisi bunu çok küçük yaşlarda farkederken (ki bu insanlar az) kimisi de benim gibi 27-28 yaşında farkeder kimisi 50 yaşında bile farketmez.

Fazlasıyla ağır gelir bazı şeyler ama insanın kafasına vura vura hayat öğretir eğer sıradan farkındalığı sahipseniz.

İnsanın kendini keşfetmesi insana huzur,mutluluk ve ayrı bir haz verir. Bu keyfi yakaladım mi bırakmak istemezsin zaten.

insanın kendisini keşfetmesinin çok ve uzun bir yolu var ama başkasını nefretinden ve sevimsizliğinden çok kolay keşfedebilir.
ilginç olan da budur; kötü olan şeylerin keşfetmedeki payı çok kısa ve kolaydır. kendindeki kötülüğü de uzun bir yolla keşfedersin ama başkası hemen anlar.
Çuvaldızı kendine batırmayı göze alarak…

Batırınca da acıdı diye kendini kendinden çekmek yerine, acıyı göğüslenince keşfetmeye başlanabilir.

Nazarımda, önemli olduğunu düşündüğüm bir şey var. Süreç içerisinde karşılaştıklarını kabul etmenin yanı sıra, sürecin kendisini de kabul etmek. Keşif yolunun inişli ve çıkışlı, karanlık ve dar, zaman zaman çıkmaz sokakları, girilmez tabelaları ile aynı yere geri dönüşleri de olduğunu ve bunun sonunun olmadığını baştan kabul etmek. İstenilen yer mi olur bilinmez fakat o yol bir yere çıkacaktır, inanıyorum.
Sorgulayarak ve kabul ederek.
Yaptığı hareketleri en başta neden yaptığını sorgulayıp cevaplarını arayarak.
Arzularına kulak verip onları yaşamanın bir yolunu bularak.
Düşüncelerinde boğulmak ve ve bazen şaşırtıcı hatta belki kabul edilmek istenmeyen cevaplarla karşılaşılabilinecek bir süreç bu ama insanın kendini kabulu diğer her şeye ve herkese olan davranışlarını doğrudan etkileyen bir şey.
Kendine soru sorarak ve o sorulara dürüstçe cevap vermeye çalışarak. Soruların cevapları bilinmez olabilir. Önemli olan cevabı bulmaya çalışmak. Bu çaba serüveninde de değişik farkındalıklar edinebiliyor insan kendisi hakkında.

Önemli olan varmak değil yolda olmak. Bu yol hedefe varılmadan bitirilen bir yol. Eğer yol doğruysa hedefe o kadar yakın bitirilir.