bir kadına ofsaytı anlatmak

1 /
Kadının idrakine bağlı olarak değişir. Bazı kadınlar teknik meselelerden de anlarlar. Eğer futbola ilgiliyseler onlara anlatmak zor olmayacaktır. Ki argümanları iyi seçip sistematik bir şekilde anlattıktan sonra anlamayacak bir kadın da yoktur. Nasıl ki erkekler aralarında konuştukları meselelerde konuyu benzetme tanımlama açısından arabalara, motora, şasiye, balataya, karbüratöre, marşa bağlıyor ise. Kadınların da örneklem de bulunduğu kendilerine has dilleri vardır. Bunun farkında olana zor gelmez. Bir de böyle deneyin.
Zamanında yazacağım şeye benzer bir şey okumuştum. Başlıyorum. Umarım anlatmayı becerebilir ve muasır medeniyetler seviyesine çıkmak noktasında bir katkım olur.

Şimdi alışveriş yaptınız ve kasada sıraya girdiniz. Sıra da nasıl kalabalık ama off bayılacaksın beklemekten. Kadının teki geliyor sizin önünüzde duran arkadaşına kendi eşyalarını da kasadan geçirmesi için veriyor. Kendisi fiziksel olarak önünüze kaynak yapmasa bile eşdeğer bir iş yapıyor. İşte o kadının sonradan gelip sizin işinizi uzatması ve haksız avantaj elde etmesi ofsayttır.

Bakalım besim tibuk ofsayt konusunda bize ne aktarmış >>> git
bir kadına anlatacak bir bu mu kaldı diye sorulası şey. kadına anlatacak zibilyon şey varken, bir kadın ofsaytı neden merak eder ki? futbol sporunu takip etmeyen kadına neden bununla alakalı zahmete giresin ki? mevzu şu; güvercinin sindirim sisteminin mantığını spor akademisinde okuyan çocuk neden merak etsin ki? bu adamın derdi tasası ya sporcu yahut akademisyen olmaktır. kadın futbolu izlemez, sevmez, (istisnası hariç) göz ucuyla baktığı bir ofsayt pozisyonu için "bunu anlamıyorum" demesinin üzerine gittiğinde, ertesi gün atalanta-sassoulo maçını mı izleyecek merak edipte? yoo. gerek yok yani.
eğer futbola ilgisi yoksa gereksizdir.
futbola ilgisi varsa da baktıkça öğrenir. atla deve değil. kimse ansiklopediden öğrenmedi nasıl olsa.
asıl sıkıntı şu ki çoğu kişi ofsaytı doğru mu biliyor tartışılır.
kurala göre, bir oyuncu pas verdiği anda pası verdiği eleman (rakip sahada olmak kaydıyla) ile kale çizgisi arasında en az iki futbolcu olması gerekir. eğer 2 oyuncu yoksa ofsayt olur.
dikkatinizi çekerim 1 değil 2 oyuncu. kaleci çoğunlukla rakip ile kale arasında olduğu için kural sanki 2 değil de 1 oyuncu gerekliymiş gibi düşünülür.
bununla bilkte pasif ofsayt durumu var. ancak pasif ofsayttaki oyuncu kalecinin görüş alanını engelliyprsa yine ofsayt oluyor vesaire.
yani detayları var.