bir zamanlar anadolu’da

1 /
repliklerinin filmi sevenler arasında dillere pelesenk olduğu film.

"sayın savcım şu bizim mezarlığın ihalesini...

ya doktor...

manda yoğurdu olsa onu ben bilmem mi..."

filmin konusu kırıkkale keskin'de yaşanmış gerçek bir olaydır.

ilk defa kırıkkaleli bir arkadaşımın bu filmi izledikten sonra "lan bu bizim köyde yıllardır anlatılıyor zaten" tepkisi vermesi üzerine öğrenmiştim ben de. meğerse ercan kesal gençken kırıkkale'de doktorluk yapmış -filmdeki doktor da onun gençliği- ve senaryoyu da birlikte yazmışlar.
Senaryo, oyunculuk ve çekimler öyle bir bütünlük oluşturuyor ki sanki olay örgüsünün bir parçası olduğunuz hissini uyandırıyor. Filmi beğendi iseniz hiç vakit kaybetmeden nbc'nin diğer filmlerinden kış uykusu ve ahlat ağacını da izlemeniz önerilir.
Film, Taşrada görev yapmak için atama bekleyen memur adaylarını bir nebze karamsarlığa ve tereddüte sevk edebilir orası ayrı.
Tipik sanat filmi. Beş dakikada anlatacağı şeyi iki saatte anlatırlar. En basit bir sahnenin bile yarım saat sürmesi hiç hoş değil. Tamam diyaloglar gerçekten realist ancak film çekiyorsun be kardeşim. Sıradan konuşmaları bize neden izletiyorsun?
Türkiye'nin en altsıralanmış* filmidir bana göre imdb 250 deki filmlerin yarısından iyi olduğu halde değeri ne türkler ne de yabancılar (fransızlar hariç) tarafından bilinmemektedir. O muhtarın konuştuğu sahne bu ne lan film mi izliyorum yoksa gizli kamera ile mi çekmişler dedirtti. o sahne mükememel bir oyunculuk dersidir.
--- alıntı ---

-Ya doktor bir insan, bir başkasını cezalandırmak için hakikaten kendini öldürebilir mi doktor? olabilir mi böyle bir şey ya, he?

- Zaten intiharların çoğu başka birini cezalandırmak için yapılmıyor mu, savcı bey?


--- alıntı ---
taşranın bütün detaylarını en güzel şekilde anlatan ve taşra atmosferini sonuna kadar hissettiren filmdir. bu filmin nuri bilge ceylan'ın eniyi filmi olduğunu düşünüyorum. durağan ve yavaş filmdir ama taşrada da hayat böyledir zaten ,o yüzden bu bir anlatım dili haline gelmiş resmen.
Gerçekçilik konusunda üst sıralara oynayan film. Sanki filmdeki karakterler gerçekten varmış ve onların hayatını gizli bir pencereden izliyormuş gibi bir his verir.