birbiriyle uyumlu müzik aletleri

1 /
Tanbur ve ney. Birbirine bu kadar yakışan ve birbirini dolduran başka enstrüman var mıdır bilmiyorum.

Aslında görünür bir birliktelikleri var. Ney sürekli ses olurken tanbur kesintili ses oluyor; doğal olarak ikisinin ifa ettikleri yerinde görevler oluyor ki bu açıdan makul bir birliktelik. Bu makul birlikteliği aynı vasıfta farklı enstrümanlarla da kurmak mümkünse de ney ve tanburun hakikaten bu evsaftan da öte bir birlikteliği var gibi.
Aslında zorlama da olsa her enstrüman bir akorda buluşabilir. Önemli olan herkesin yerini bilmesi ve aynı ritmi tutturması.

Birbirinin aynı iki enstrüman düet yapabilir ancak. Farklı enstrümanların uyumu çoğu zaman birinin eşlikçi diğerinin solo olmasından geçiyor (bence.)

Buradan insan ilişkilerine bağlasam çok acımasız olur... Ben arp ve yan flüt diyorum. *
her müzik aletinin (enstrüman) kendi içinde bir tarzı ve harmonisi vardır. biri diğerinden güzel ya da çirkin diyemezsin sen sadece beğendiğini dinler geçersin. örneğin gitar, bağlama ve ney, keman, çello ve piyano, davul ve zurna kuru ve pilav gibi. insan uyumu da buna benzer. her insan bir enstrümandır ve kendince güzel ve alımlıdır. ancak bu her insanın birbirini seveceği ya da birbirinden hoşlanacağı anlamına gelmez. bazı insanların uyumu müziğin tınısı ve harmonisi gibi olur. dışarıdan bile fark edilir. hatta siz görünce acayip yakışıyorlar dersiniz. işin fiziksel kısmı böyle ancak iç uyum ve harmoni de aynı duyguyu veriyorsa (ki çok ender rastlanır bir şeydir) muhteşem bir ikili olursunuz.