bird box

1 /
İnsanların ona baktığında intihar ettiği bir yaratığı konu alan Netflix yapımı bir film bird box. Bildiğim kadarıyla kitaptan uyarlanmış. Youtube'da ısrarla karşıma çıkan zorunlu olarak izlediğim fragmanlardan sonra gerçekten ben de merak uyandırmıştı.

Film üstelik netflix üzerinde izlenme rekoru çıkmış. Benim gibi keriz çokmuş.

Film türü ne olduğu belirsiz bir halde. Korku değil. Gerilim değil. Bazı acıtasyonlu sahneleri vardı belki drama olabilir. Ben filmi atlaya atlaya izledim. İlk üç dakika gerçekten güzeldi. Üç dakika sonrası çok anlamsız bir halde.

İzlemek vakit kaybı.
daha en başından o zavallı çocukları görünce kapatmak zorunda kaldığım film. ben izlemesem hiçbir şey kaybetmez. acı çeken çocuk kadar yaralayıcı, dayanılmaz bir şey yok bu dünyada.
Sonunda bağlamak istediği şey güzel ama akış buna müsait değildi bence kamu spotu gibi olmuş sonu. Başlangıç ve sonrasında olay örgüsünde bir takım sıkıntılar var izleyince hak verirsiniz diye düşünüyorum. Ancak tüm bu eleştirilerime rağmen izlenilebilecek bir film.
Ortalama bir gerilim filmi. Konusu size a Quiet place in ortamını hatırlatacaktır. A quiet place'de bir ailenin yaratıkların işgal ettiği dünyada sessiz kalarak yaşamaya çalışmasını izlemiştik. bird box'da duyu organları değişiyor senaryo benzer. Yine bir güç bu sefer gören gözlere etki eden bir güç var ve açık alanlarda gözünüzü açtığınız zaman sizi delirtip kendinizi öldürtüyor. Deliler, psikopatlar bundan etkilenmiyorlar, normal insanlar etkileniyorlar.

Gerilimi güzel evet ancak netflix'in bu tarz yapımların örneğin extinction da öyleydi, olay örgüsünü açık bırakma huyları var. Yani bir senaryo oluşturuyorlar ancak o senaryoyu kendince mantığa oturtulabilecek bir nedene bağlamıyorlar. filmin sonunda tüm bu gerilimi, ölümleri yaşayan insanların neden böyle olduğu, bu karanlık gücün ne olduğuyla ilgili hiç bir bilgi alamıyorsunuz. Tamamen hayal gücünüze bırakıyorlar onu. E Bende mantık adamıyım, Benim mantığıma uyan gerçek dışı da olsa bir cevap yazmalısın ki film film olarak kalmasın. yok. Sadece orjinal senaryoyu ve o gerilim hissedin, tüm bunların neden olduğu önemli değil diyorlar.

Bu konsept black mirror'da gider. alternatif dünyalar, alternatif hayatlar vs vs. sonuçta o bir dizi. Ama aynı mantıkla film çevirdiğinde olmuyor bu iş. bilim kurgu yapıyorsan bunu bir nedene bağlayacaksın. yarattığın dünyanın mantığıyla açıklanacak bir şeylere mutlaka bağlamalısın. Yaratıklı film yapıyorsan film sonunda bir göletin dibine atılmış nükleer atıklar benim işimi görür. Anlarım ki evet bunlar nükleer atıklardan mutasyona uğramışlar o yüzden derim. Kötü ruhlu film yapıyorsan, sona doğru bir sahnede antik bir kitap ve yırtılan sayfasını gösterirsin, anlarım ki evet deneyimsiz birisi o sayfayı yırttı ve bir ritüel denedi bu olaylar oldu. hiç birisi yok. Bu insanları delirten nedir, o simsiyah karanlık gücün olayı nedir, devletin deneyimi, biyolojik silah mı, pagan tanrısı mı, ne olduğu belli değil.

Neden sadece açık havada etkiliyor insanları, neden delileri ve psikopatları etkilemiyor, neden fiziken bir görüntüsü yok, bu insanları öldürmekten çıkarı nedir, ruhlarlar mı besleniyor yoksa dünyayı mı temizliyor misyonu nedir. Cevap yok.

Oyunculuklar açısından iyiydi. en son gravity'de oyunculuğunun zirvesine çıkan Sandra bullock bid box'da da iyi bir oyunculuk sergiliyor. Bu kadın benim çocukluk aşkım dı, internette bulduğum fotoğraflarının çıktısını alıp albüm yaptığım tek ünlüdür herhalde. Ben otuzlara geldim ama hala yaşlanmadı hatun.
netflix yapımı gerilim filmi. aslında film bazı soruları cevapsız bırakarak boş ve anlamsız bir şekilde başlıyor ve bitiyor. ancak gerilim atmosferini başından sonuna dek iyi korumuşlar. biraz blindness havası var. insan insanın kurdudur mantalitesi basitçe.

sandra bullock'ın fatma girik tarzı çilekeş anne rolü kesmesi de idare ederdi işte.

(bkz: josh malerman)