bisiklet

1 /
sözde yıllardır benim emektarın lastiklerini tamir ettireceğim. yıllardır yerinde duruyor. dolar fırlamadan önce şu elektrikli olanlarından alaydık o da iyidi.
az oturgaçlı götürgeç. Decathlonda satılan bir tane şehir bisikletini gözüme kestirmiştim birkaç ay önce. sonra kurulumu sorun olacak diye vazgeçtim. çünkü elbette bulunduğum şehirde Decathlon mağazası yok. neyse iki üç gün önce tekrar bu ilgim nüksetti. "amaan bir bisikletçiye kurdururum ne yapayım" diye düşünüp sipariş vermeye karar verdim. ama "bu ülkede bir şey almak istiyorsan hemen al, yarın daha pahalı olacak" gerçeğini unutmuşum. bugün baktım, 1500 liradan 1950 liraya çıkmış. Teşekkürler canım ülkem.
İlk bisikletim rahmetli abimden kalma, klasik Bisan tarzı bir bisikletti. Rahmetli çok seviyordu herhalde bisikleti. Annem onun hakkında pek konuşmazdı. Aklına geldiğinde hep ağlardı. Ben de üstelemezdim. Annem, ondan kalan bisikleti kullanmamızı da istemezdi. Maalesef o günkü imkanlarımızın kısıtlı olmasından dolayı bir fotoğrafını bile çekemedim. Zamanın geçmesi ve benim büyümemle beraber bisikleti zincirlerinden kurtarıp sürmeye başlamıştım. Annem herhalde ilk oğlunu trafik kazasında kaybetmesinden dolayı istemiyordu belki de kullanmamı. Ama çocukluğun heyecanı beni rahat bırakmıyordu. Yıllarca kullandım o bisikleti. Gezdim, dolaştım, okula gidip geldim. Ta ki satılana kadar.
Küçükken babamla birlikte bisiklet sürerdik. Ben önüne otururdum, ayaklarımı aşağı sarkıtırdım. Yaşım 5-6 olmalı. Babam bisiklet sürerken bisikletin tellerine ayağımı değdirip fiyuuvv diye ses çıkmasını severdim. Babam da yapma düşeriz derdi, ama dinlemezdim *. Bir gün yine böyle geziyoruz. Keyfim gıcır. Ben yine fiyuuv yapıyorum. Bu sefer nasıl oldu bilmiyorum ayağım bisiklet tellerine girdi, sıkıştı. Ortalık kan gölü. Acayip korkmuştum. 1 hafta sargı da kalmıştı.
Spacelander, 1946 yılında tasarımı yapılmış, uzun yıllar üretime geçirilemeyen bir bisiklet; geleceğin bisikleti.

tasarımını yapan Benjamin Bowden, yokuş yukarı çıkışı kolaylaştırmak için başlangıçta bisikleti motorlu olarak tasarlamıştı. sonra, İlk prototipi alüminyumdan yapılarak, bisiklete yokuş aşağı inerken enerji biriktiren ve yokuş yukarı çıkarken bu enerjiyi kullanan dinamo yerleştirilmişti. maliyeti yüksekti, seri üretime geçilememişti. 1960 yılında seri üretime geçildiğinde malzeme bu kez alüminyum yerine fiberglastı, fiyatı ise 89,50 dolar.

git

git