bizimkiler

6 /

bir bölüm içinde iki kere hastaneye, üç kere karakola düşŸülen, bol mafyalı, entrikalı, bölüm başŸına beşŸ kişŸinin öldüğŸü zamane dizilerinden tiksinen bünyelerin özlemle yadettiğŸi dizidir.

tek aksiyonu katilin arabasıyla çöp tenekesine vurması ve akabinde cafer'in yaşŸadığŸı "anaaaam katil!" gerginliğŸiydi. bir de sık sık sabri bey'in dayağŸın eşŸiğŸinden dönüşŸü heyecanlandırırdı bizi.
"hayırlı akşŸamlar efendim"lerle ve "nasılsınız?", "iyiyiz sağŸlığŸınıza duacıyız"lar havasında geçen bölümleri meğŸer ne hoşŸ bir dinginlik ve huzur veriyormuşŸ ruhlarımıza... dizideki tek absürt olay ali'nin babasından harçlık niyetine aldığŸı meblalardı. dibimiz düşŸerdi duyunca. kızardık babamıza. adam bir harçlığŸıyla onsekiz vites bir bisiklet alabiliyordu biz ise bir simit ve bir de ayran.

ama yine de çok daha gerçekçiydi.
misal bizim bugünkü dizilerimizde bir kadının başŸı döndüyse hele bir de bayıldıysa en iyi ihtimalle hamiledir. zira beyin kanseri olma ihtimali daha yüksektir. birkaç bölümlük ömrü kalmışŸtır yani.
ama aynı kadın bizimkiler dizisinde yaşŸasaydı doktor türkan hanım "tansiyonunuz yükselmişŸ efendim birşŸey yok" der ve bir dilaltı verip gönderirdi.

aaah ah bilemedik kıymetini