blade runner

ilginç bir film olduğunu teslim etmekle beraber bilim kurgu anlayışınıza göre çok fazla hoşunuza gitmeyebilecek film.
devamını gör...
82 yilina gore degerlendirmek lazim. ufuk acici bir film diyebilirim. ama filmin butun sirri zaten ilk dakikada belli oluyor. ondan sonra yeni bir sey soylemiyor. ve filmin ana oykusu de oyle cok cekici ve heyecanli degil zaten. dolayisiyla daha guzel olabilirdi diyorum.
devamını gör...
scott'ın 7. sanata en büyük armağanlarından biri. pek çok ilki gerçekleştirmiş, iyi kurgulanmış, üstün bir sanat yönetimi var. yönetmeni övmeye bile gerek yok, felsefesi bile bolca düşündürüyor.
devamını gör...
--! spoiler !--

deckard'da replika. hatta bence diğer replikalara anılarını da o yüklüyor. hatta ve hatta dedektif gaff'da bir replika. ikisi arasındaki enteresan ilişki de bundan kaynaklanıyor. en önemli örnek: unicorn dream...

--! spoiler !--
devamını gör...
kaç kez seyrettiğimi hatırlamadığım hiç eskimeyecek olan müthiş fütüristik kült filmdir. ayrıca origamiye olan ilgime kaynaklık etmiş olan filmdir. orada harrison ford'un canlandırdığı yoldan çıkmış katil androidleri avlamakla görevli deckard karakterinden pek hazzetmeyen ve kendisi terfi peşinde olan gaff adında bir polis memuru vardır; gittiği her yere bir origami heykelcik bırakmaktadır.
devamını gör...
yav bu filmi daryl hannah yüzünden bir türlü tam izleyemiyorum göründüğü ilk sahneden itibaren hep o kalıyor aklımda, muziplik bir yana döneminin en iyi bilim kurgularından hele yarıştığı efsaneler göz önünde tutulursa...
devamını gör...
alternatif evrenler konusunda favorim olan cyber-punk'ın en çok bilinen örneğŸi olmasına rağŸmen, sonunu zor ettiğŸim filmdir. bu durum izlediğŸim versiyonun director's cut olmasından kaynaklanıyor olabilir, zamanında vizyona giren versiyonunu izlemedim. külttür filan ama, fazla uzatılmışŸ sıkıcı sahnelere sahiptir.
devamını gör...
filmde joe turkel'in canlandırdığı replicantların yaratıcısı dr. eldon tyrell karakterinde, açıkça (bkz: alan turing)'e gönderme yapmaktadır. filmde tyrell'in kendi icat ettiği fakat sonradan insani duygular göstererek, isyan eden replicantları, insandan ayırmak için yine kendi icat ettiği testin menşei alan turing'tir. alan turing, ilk gerçek bilgisayarın babası olmakla beraber aynı zamanda 1950 senesinde yapay zekaya işaret etmiş, turing testi olarak bilinen bir makinenin zeki denilebilme standardını saptama girişimi olan test yapılabileceğini öne sürmüştür. iddiası eğer soru soran kişiyi, diyalog içerisinde bir insan olduğu konusunda kandırabilirse , bir bilgisayar için düşünmenin söz konusu olabileceğiydi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.