Bolu belediyesi

1 /
"müslüm olmayan yabancılara zam uygulamama" kararı alan belediye. ya hu siz kimin ekmeğini yiyorsunuz? suriyeli düşmanlığı yerini açık açık İslam düşmanlığına çeviriyor. yazıklar olsun.

git
bolu ilinin belediyesi. seçim öncesi noter tasdikli olarak işçilerin ekmeğine dokunmayacağını söyledi, ilk iş olarak onlarla başladı. şimdi bu adamların devlete "bir devlet meselesi" (kendi ifadesi) olarak öneri sunması da bu ahlakla cidden çok bayağı görünüyor.

bahsi geçen "yabancı uyruklu" ifadesiyle sadece ve sadece kimden bahsettiği çok açık. yoksa türkiye sınırları içerisinde asya başta olmak üzere, dünyanın her yerinden insan yıllardır, hatta asırlardır yaşıyor, bolu'da bunlardan biri. ülkemizde sayısız afrikalı ve türki cumhuriyet'ten insan var, bunların hiçbiri mevzu edilmedi. kala kala kaldınız suriye'li iki tane mazluma.

"yani özetle eşit vatandaş, bu ülkenin asli unsurları olan kürtler, türkler, aleviler, sünniler, çerkezler, boşnaklar, arnavutlar gibi ataları bu vatan için şehit düşmüş olanların çocukları ve torunlarıdır." demiş. suriye'li vatandaş bu konunun dışında mıdır? tarih dersinde birileri uyumuş sanırım. arnavut osmanlı toprağı olup, bu uğurda şehit düşmüşse, suriye değil, o bölgenin ta ebesinin nikahı da aynı şekilde şehit düşenlerle doludur, toprağı şehit kanıyla yıkanmıştır.

mevzunun aslını herkes biliyor, klasik; bağlı olduğu yerin sözcülüğünü yapıyor, klasik; faşizmin, ötekileştirmenin, ırkçılığın hâlâ sürdüğünün en bariz alametidir bu söylemler ve fiiller. tabanı da bundan razı, nefret içlerini doldurmuş.
Mülk Allah'ın. İnsanlar mülkü sahiplendiler, burası benim sen gelme diyor. Sen benle eşit haklara sahip olaman diyor. Sen kimsin düdük? Sen kimsin nesin ki Suriye'de doğup büyümüş bir insan senle aynı hakka sahip olamıyor? İlahi bir vasfın falan mı var? Bunlar kendini insandan sayıyor bir de. Siz çok gelişmiş maymunlarsınız, insan değilsiniz.
(bkz: bolu beyi)
hani derler ya yemin edebilirim ama ispat edemem diye, türkiye'deki mülteci sorununun, mültecileri aşağılayıcı, dışlayıcı sebebinin asıl noktası;müslüman ya da öyle zannedilen ya da fakir ülkelerin bakımsız ve fakir, rahatlıkla horlanabilen insanlar olmasıyla alakalıdır. bir diğer sebebi iltica edenin, iltica etmeden önceki zenginliğiyle gelip bizden daha müreffeh bir hayat sürüyor olmasının çekememezliğidir. tabi bu türlerin, zengin müslüman karşısındaki el pençe divan duran görüntüleri, muhatap alınınca dili kahverendi olana kadar yalaması başka bir başlığın konusu. nfk'nın dediği gibi ''İslam batıdan gelseydi hepiniz Müslüman olurdunuz.''
evet mülteci olayının sıkıntıları vardır. ve evet çürük, bizde olduğu gibi onlarda da vardır. ama ana sebep ''islam-müslümanlık-garibanlıktır.'' bu chp'nin kendini beyaz türk, diğerlerinin de fasulye sayması sebebidir.
yardım etmezsin olur biter. sana 3 vereceğine, senin işini mülteciye 1'e yaptırıp, canını alırcasına çalıştıran velet-i zina da mülteciler gitsin diyen namussuzdur.
velhasılı sorundur.
ama, mazlumun dini milliyeti olmaz.
Canını yurt dışına atmak için hevesli bu kadar insanın olduğu bir ülkede bu davranışın alkış alması bana ironik geliyor. Mülteci politikası oldukça problemli, kabul, ancak çözümü eziyet etmek mi gerçekten?
şovmen bir başkanı olan belediye. muhtemelen kendisi imamoğlu abisini örnek alıyor. sürekli gündemde olmak adına ardı ardına skandallara imza atıyor.

not: şehrinde suriyeli istemiyor olmasını anlayabiliyorum. benim takıldığım mevzu davranış tarzı ve üslubu.