borussia dortmund

#spor  #özgürler 

alman futbolunun önemli kulüplerinden biridir. 1909 yılında kurulmuştur. renkleri sarı siyahtır.

seyircisi muhteşemdir, tribünlerinde boş yer bulunmaz.
devamını gör...
kimse değinmemiş, ben değineyim bari.
mazisini bilmem de yakın geçmişteki başarılarını bayern münih'e borçludurlar. gerçek anlamda borçludurlar.
2 milyon euroyu denkleştiremeyip iflas edecek iken bayern münih'ten borç istemişlerdir. o parayla sadece iflastan kurtulmadıklarını bugün görüyoruz.
düşük maliyetli oyuncular buldular, alt yapıdan oyuncular yetiştirip a takıma sürdüler. 72 bin kombineye ulaştılar 80 bin kişilik stadyumda.
350 bin euro'ya aldıkları kagawa'yı 15 milyon euro'a united'a sattılar, yetiştirdikleri götze'yi 37 milyon euro'ya münih'e sattılar. bir takım küllerinden nasıl doğar gösterdiler.
devamını gör...
dortmund sahadaki başarısını finansal alanda da gösterdi. sarı siyahlılar, son bir yılın hesaplarına göre 53,3 milyon avro kar açıkladı.

birkaç sezon önce acil borçları için ezeli rakibi bayern münih’ten borç almak zorunda kalan borussia dortmund, son yıllarda yeşil sahada yakaladığı başarıyı kurumsal alana da taşıyarak ekonomik açıdan avrupa’nın en parlak kulüplerinden biri haline geldi. kulübün bugün açıkladığı 55,3 milyon avro tutarındaki kar, geçen seneki kar oranının yüzde 55,4 fazlası ve lig tarihindeki en yüksek rakam. kulüp, geçen yıl 34,3 milyon avro kar edip, hissedarlarına da 6,1 milyon avro kar payı dağıtmıştı.

yıllık cirosunu 215,2 milyon avrodan 305,03 milyon avroya çıkararak önceki senenin yüzde 41,2 üzerine çıkan borussia dortmund, sadece şampiyonlar ligi’nden 70 milyon avro gelir elde etti. sarı siyahlı kulüp, televizyon pazarlama faaliyetlerinden 87,6 milyon (önceki yıl 60,4 milyon), reklam ve sponsorluk anlaşmalarından 69,2 milyon (önceki yıl 57,8 milyon), bilet satışlarından 44,8 milyon (önceki yıl 31,3 milyon), oyuncu satışından ise özellikle de mario götze transferiyle 51,6 milyon avro gelir elde etti.

buna karşın bir önceki yıl 74,5 milyon avro olan personel giderleri 99,8 milyona çıkmış durumda. yönetim kurulu başkanı hans joachim watzke’nin verdiği bilgiye göre bu rakamın 76-77 milyon avroluk kısmı futbolcuların ücretleriyken, geri kalan kısımsa alt yapı oyuncuları, amatörler ve kulüp çalışanlarına ait. watzke, ayrıca bu sezon ligde 70 puana ulaşmaların halinda 65 ila 67 milyon avro arasında bir gelir beklediğine dair bir de tahminde bulundu. dha
devamını gör...
göze çok hoş gelen futbol oynamaktadırlar. dünyanın en iyi takımlarından biridir hali hazırda. klopp gibi bir adam var başlarında inşallah bu yıl alacaklar kupa biri.
devamını gör...
görünüşe göre, grubu arsenal'in ardından ikinci tamamlayacak, büyük bir sürpriz olmazsa.

grup lideri olan takımlar için en kötü kura olacak.
devamını gör...
borussia dortmund takimlarimiz tarafindan incelenmeli, ilham alinmali. hayranlikla seyrediyorum, batmak uzerekyen bu noktalara gelmis olmalarini ve isik hizinda ileri cikmalarini, pas trafigini, aldiklari yeni oyuncularini... (ki en onemli oyuncularini rakipleri bayern muniche kaptirdilar)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.