boşanmak

1 /
Ülkemiz şartlarında gerçekleşmesi zor olaylardan biri. Genelde boşanma kararı alan kadın karşı taraftan zarar görüyor. Bunun için boşanma kararından önce, hayatınıza alacağınız insanı iyi seçin. Sonra sonu iyi bitmeyebiliyor. Erkek içinde kadın içinde geçerli bu durum.
Kendini gerçekleştiren kehanet. Bir kere bu kelime ağızdan çıktıysa geçmiş olsun, on yıl da geçse mutlaka gerçekleşiyor. Ve bu başlığa bir kez geldiyseniz yine geçmiş olsun. Çünkü şüphe varsa karar verilmiş demektir.
Iki türlü boşanma davası açılabilir. Ilki anlaşmalı ikincisi çekişmeli. Donuna kadar alırımcı tayfa çekişmeliyi tercih eder. Iki medeni insan olarak ayrılalım diyenlerse genellikle anlaşmalıyı. Anlaşma protokolü aslında çok da bağlayıcı bir protokol değil. Her madde için tekrar dava açılıp değişmesi sağlanabilir. Hatta hakim yazılan maddeyi uygun görmezse uygulamak zorunda değil. Hakimden hakime bile değişebilir. Mesela bazı hakimler ortak velayeti kabul etmezken, bazıları edebilir.
Diyelim ki protokol imzalandı. Bunun yine bir bağlayıcılığı yok mahkemede vazgeçme şansınız var.
Ama boşanmanın her türlüsü zor o yüzden siz hiç evlenmeyin.
evlenmeye zor diyenler, boşandığı zaman zor olanın hangisi olduğu konusunda tekrar düşünecek ve kesinlikle cevapları boşanma olacaktır. ne kadar kolay bir boşanma süreci yaşarsanız yaşayın inanılmaz yorucu bir süreç. böyle bir karar alırken öncesi ve sonrası için çok fazla düşünmeniz gerekiyor. yapılacak en küçük hata hayatınızı tepetaklak edebilir. içeride kalan küçücük bir vicdan azabı bir sonraki hayatınızı tarumar edebilir. yine de her şeye rağmen güzel boşanmak güzeldir en azından çirkince yaşanmış onca boşanmaya tanıklık edince şükür sebebidir. hatta bana kalırsa insan evlenirken değil boşanırken çok daha iyi tanınır. hoş insan tanıma konusunda zaten oldukça iyiyim ama karşılaşmak ve bilmek bambaşka şeyler. yüzde 99 şunlar yaşanır deyip hepsini bilseniz bile bildiğiniz şeyle karşılaşınca o kadar basit olmadığını anlarsınız.
evlenmekten daha masraflı ve daha meşakkatli olan eylem. aile mahkemesi, normlar, mahalle baskısı vs. Bir de matematik erkeğin, mahalle baskısı daha yoğunca kadının aleyhine işler.

süreci psikolojik olarak iyi göğüsleyen kadınların aksine, erkekler camii avlusuna bırakılmış hissi yaşar.

boşanmak masraflıdır, sabretmek sevimsiz olsa da ücretsizdir. Daha doğrusu stabil ücret söz konusu.
Ağır yaşam şartlarıma, ilkel barınma yerime ve dengesiz beslenmeme bakınca, bir kız beni sevse, evlense bile, mevcut yaşam şartlarıma uyamayıp ayrılacağı korkusu var bende. İnşaallah durumum düzelir biraz daha da, sevdiğim kız beğenir beni.
Cirkin ifadelerinin cirkin dusunce ve hayatlarinin yansimasi oldugunu tahmin ettigim insanlarin muhataplari adina hayirli oldugunu dusundugum durum.

Tanim: kurtulus.