boşuna okumuş olmak

1 /
Türkiye şartları altında Okumayı ilmi, entelektüel bir faaliyet olarak değerlendirmeyen, üniversite diplomasının garanti iş, maaş kapısı olduğu yanılgısına düşen herkesin yüzleşmek zorunda kaldığı derin bir hayal kırıklığı.
İş bulamayan veyahut bölümünden alakasız iş yapanların sitem sözcüğü.

Her ne kadar atanamamış olsam da bu sitemi hiç etmedim. Çünkü üniversite okumak sadece iş bulmak için değildir. Anlama ve öğrenme ihtiyacını giderirsin. Başka bir şehirde yaşıtlarınla ev kurarsın, düzen kurarsın, ailenden ayrı tek başına yaşayabilmeyi öğrenirsin. Özgüvenin gelişir, ilişkilerden dersler çıkarırsın, hakkını aramayı öğrenirsin, dostluğu tadarsın, para idare etmeyi öğrenirsin vs vs. En güzel yıllarındır.

Bunları görmezden gelip boşuna okudum dememeli insan.

Zaten sanayide çalışacakmışım.
Bari o kadar yıl sınav stresi çekmeden tıpış tıpış gitseydim Bostanci oto sanayiye ya da ne bileyim imese çalışsaydım şimdi muhtemelen kendi oto tamircimi açmış olurdum.
Sözlüğe de indirim yapardım.
Gel gör ki hayatımızın en güzel yıllarını makina bölümünde heba ettik. Ne işe yaradı? Aynı yerdeyim…….
Menim istedigim hoyat bu degildir.
okumuş olmak için okunan bölümlerin geneli için geçerli olandır. bu, insan kişisinin hatasıdır. elinde bir diploma olsun diye yüzlerce km ötede, haritada yerini bulamayacağın yere gider, okul bitince dımdızlak kalır. osuruktan giden parayı saymıyorum.

üniversitelerin çoğunun lise 5. sınıfla eşdeğer olduğu, bazı üniversitelerin aile şirketi gibi olduğu yurdumda hala daha ''her şehre bir üniversite'' müjdesiyle! trolle* sazan avlayan devletluları da bir kenara koyuyorum.
netice;
çağamı o kadar zor şartlarda okuttuk ama devlet iş vermiiii.
uzun tanımları okurken hissedilen durum.
bazıları fevkalade güzel olsa da uzun uzadıya uzun tanımları okumak bana külfet geliyor.

"delirmeden önce okurdum. elime ne geçerse okurdum. ne geçti elime. hiç. demek ki okumamışım."