boyaci cocuk

#özgürler 

hakkaniyetli yazardır. vicdan sahibidir, hürdür, taassup zincirleriyle prangalamamıştır göğsünü.

gecikmiş bir hoşgeldin diyelim.
devamını gör...
ne hoş bir mahlas. naif. aklıma türlü boyacı çocuklar geliyor.

mesela birisi aynen şöyle. 'boyayalım abi' diye bağırıyor. yüzünün karasında gizlenemeyen tek şeyle, gözleriyle. 'boyayalım abi', çevresinin ona biçtiği klişe.

sonra bir başkası var ki, babasının yanında ev boyamalarına yardım ediyor. ilkine nazaran biraz daha şanslı belki. hiç değilse yüzüne sürülen boyalar kara değil.

bir başkasınınsa pastel boyaları var, şansını bilemem bu çocuğun hayatını bilmeden. ama 'bir çiçek çiz, kırmızı bir çiçek ve yeşil saplı!' diyen bir öğretmeni yoksa, hayalleri olacaktır belki kimbilir.

hoşgelmiş. hayalleri olasıca yazar.
devamını gör...
sözlükte kendisine attığım özel mesajı alenen deşifre edip, utanmadan bunun adına "inatlaşma" diyerek kendi yaptığını örtbas etmek isteyen yazar. üzgünmüş, öyle diyor, ama ben üzgün değilim.
devamını gör...
deşifre edildiği söylenen özel mesaj aynen şu şekildedir.'boyacı velet benim başlıklarımdan uzak dur!' öncesine ait hiç bir diyaloğumuz yoktur söz konusu mesaj sahibiyle. ben de şu cevabı verdim mesaj sahibine 'hayırdır sorun ne? bu efendi arkadaşımız da bana cevap vermedi. bende bana kullandığı 'boyacı velet, başlıklarımdan uzak dur' hitabını başlık yaparak şu entry girdim.#109769">#109769
burada kimsenin özelini ifşa etmişliğim yok sadece efendi olarak kendisini tanıtan efendi arkadaşın, özelde pekte efendi olmadığı ifşa olmuş. sanırım rahatsızlığı bundan.
kaldı ki ben tümüyle haklı olduğum bir mevzuda bile yine üstelemezken, efendicanın hala daha rahat durmamış olmasını anlamış değilim.

tanım: bu hadiseleri yaşamış yazar.
devamını gör...
türkiye de justin bieber denen veledi tanıyanların oranı yüzde 10-15 civarıdır sanırım. yüzde 85-90 nın içinde olmanın marjinallik olmadığını düşünen yazar.
devamını gör...
kürt olmayı, ermeni olmayı, rum olmayı, türk olmayı ya da başka bir ırktan olmayı aynı gören bir kürt yazar.

islamlığını ve insanlığını, ırkının gölgesinde bırakmamak için, kürt meselesinde ırkçı bir dil yerine islami ve insani bir dil kullanmayı doğru görendir. Allah azze ve celle musa a.s mı firavun'a gönderirken, harun a.s mı da yanına almasını emredip firavun'a en güzel dil ile tebliğde bulunmalarını emretmesini, insanlarla olan diyaloğunda ölçü kabul etmiştir. yazara göre hiç kimse firavun'dan daha aşağı değildir ve o yüzden de hiç kimseden firavun'a tanınan o hak esirgenmemelidir. insanların sinir uçlarına dokunup, kabul etmeleri mümkün bir fikre karşı şephe almalarını sağlamak yerine, insanların hassasiyetlerini anlamaya çalışıp kabul etmeleri olanaksız olan bir fikre karşı bile ön yargılarını kırmak mümkündür.

bu arada şunu da ilave etmekte yarar görüyorum. otoban faresi'nin dostluğunu filli boya ceoluğuna tercih eden yazardır.
devamını gör...
hz. peygamberin kendisini tanımlarken türk olarak tanımladığına dair hiç bir rivayet duymadım. ha keza arap müslümanların da kendilerini öyle tanımladığını duymadım. ama birileri kalkıp ismet özel'in saçmalamasını kaynak göstererek 'kafirle mücadele etmeyi göze alan kişi türktür' derse, ben de kocaman bir çüş demek zorundayım. Allah dil ve ırk farklılığımızı birbirimizi tanımamız için araç olarak ifade etmiş. kimse kusura bakmasın ben de Allah'ın kabul etmemizi istediği şekilde kabul edeceğim.

yine islamlığımı ifade etmek için de kullanacağım isimde ancak müslüman ismi olur. çünkü Allah hacc 78 de şöyle buyuruyor.

''allah uğrunda, hakkını vererek cihad edin. o, sizi seçti; din hususunda üzerinize hiçbir zorluk yüklemedi; babanız ibrahim’in dininde (de böyleydi). peygamberin size şahit olması, sizin de insanlara şahit olmanız için, o, gerek daha önce (gelmiş kitaplarda), gerekse bunda (kur’an’da) size "müslümanlar" adını verdi. öyle ise namazı kılın; zekâtı verin ve Allah’a sımsıkı sarılın. o, sizin mevlânızdır. ne güzel mevlâdır, ne güzel yardımcıdır!''

görüldüğü gibi Allah bize türk değil müslüman ismini veriyor. şimdi Allah'ın ayetleri ortadayken resulünün hayatı ortadayken kalkıp ismet özel'in türklük tanımı üzerinden kendimi ifade etmem saçmalıktır. bu sadece benim sorunum değil müslüman türklerin de sorunudur.

idda sahipleri hazreti peygamberin kendisini türk olarak tanımladığı tek bir ifadesini ortaya koysunlar, en fazla türküm diyen kişi ben olmasam namerdim. ama hepimiz hazreti peygamberin kendisini arap olarak tanımladığını biliyoruz. şimdi kalkıp arap mı olalım.

evet evet dandelion'a cevap verdiğim için utanıyorum.
devamını gör...
safkan arap ati'nin degerinden bihaber yazar. halbukim 6'li ganyan oynayaydi bilirdi.

tanim: kendisini sever sayariz, dusuncelerine deger veririz ki insan olmanin da geregi bu degil midir ki zaten? irade, irfan ve dusunebilme yetisi... bu yeti olmadiginda, siginacak baska dallar arayanlara benzemez o, bak benim yetim yok ama dna'm var baaaaaak diyenlere de benzemez o. safkan akli vardir, gerisi de teferruattir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.