braveheart

--- alıntı ---

evet, savaşırsanız ölebilirsiniz.
kaçarsanız biraz daha yaşayabilirsiniz.
ama bundan yıllar sonra yatağınızda ölümü beklerken, o yaşadığınız günleri bu günle değiştirmeyi hayal edeceksiniz.
bu fırsatı düşleyeceksiniz ve bu günlere dönüp şunu söylemek isteyeceksiniz
hayatlarımızı alabilirler! ama özgürlüğümüzü asla elimizden alamazlar..!

--- alıntı ---
devamını gör...
tarihin belki de gelmiş geçmiş en iyi savaş filmi hakkında bu kadar az tanım yazılması insanı üzse de birkaç kelam ederek selam ve saygı duruşuna geçmek gerekir. hatta abartmıyorum bu film için revearans yapmak şarttır. devrim mantığının nasıl şekillendiğini anlamak için bu tür filmler kesinlikle göz ardı edilmemeli. yıllarca türkler'in nasıl devlet kurduğunu ve yine nasıl bağımsız olabilmek için mücadele ettiğini bu film üzerinden anlamak gerekir. filmde dikkatimi çeken üç şey vardı. ilki tarihteki önemli kişilerin efsanelere nasıl dönüştüğünü (gözünden şimşek çıkarıyormuş) ifadesinden gayet güzel aktarmış. ikincisi ise birlik ve beraberlik gibi unsurların ne denli önemli olduğunu, birlikten güç ve kuvvet doğacağını ifade etmiş. nihai olarak ise entrikaların fırıl dırıl döndüğü devlet yapılanmalarında nice insanın telef olduğunu ve de ihanetin ne kadar acı bir duygu olduğunu freedom diye bağırırken bile anlayabiliyorsunuz!
devamını gör...
nşa'da benim bu başlık altına yazmamış olmam mümkün değil, çünkü bence tarihin en iyi filmidir. o kadar iyidir ki ilk beşe sadece bu filmi koyarım ardından gelecek film ancak 6. olur.
ben kesin bu başlık altına yazmışımdır da moderatörün biri gelip silmiştir, başka açıklaması olamaz.
devamını gör...
iskoçya ve özgürlük gibi iki zıt kavramı birleştiren başyapıt film. bir liderin nasıl olması gerektiğini, uğruna feda edilen şeyin insanlığın elinde kalan en önemli şey olduğunu anlatan oscarlık film.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.