bursa yenişehir havalimanı

1 /
kuzenim bu havalimanın bulunduğu şehirde oturuyor. uçaklar kalktığında izlemek ayrıca şaşırtıcı olabiliyor. yakından bir iki uçak çekmeme de vesile olan havalimanı oldu. bu aralar seferlerin artması sevindirici. doğu da ve karadenizde bir iki ile gidiyordu uçaklar. havalimanı bursa ve çevresinde yaşayan çok sayıda vatandaşımıza kolaylık sağlamıştır.
anamgili defaatle direkt uçuşla diyarbakır'a gönderdiğim teyyare iskelesi.
şimdilerde antep'e gitmek için önce trabzon, sonra istanbul, sonra frankfurt ardından dubai... gibi 43 aktarmalı uçuşlara başlamışlar.
sözlükte ciddi bir tartışmaya sebep olan havalimanı. bursa da yaşayanların yüzde 90 ı bilmez burayı. ki zaten bilmeye gerek yok bursa merkez den sabiha gökçen e gitmek 1 saat 15 dakika. yenişehir de 45 dakika faln sürüyor. benim bildiğim erzurum ve ankara ya uçuş vardı en son sadece ama durum değişti mi bilmiyorum. yolcu garantisi verilmemiş Allah tan. ama yarın bi gün yanına yeni bir pist yapılıp yolcu garantili havalimanı açılır mı onu bilmiyoruz ama korkuyoruz.
2001 yılında bursa'nın yenişehir ilçesinde kurulan havalimanıdır. Daha önce yunuseli semtinde bursa havaalanı vardı ancak şehir içinde olması ve alanının küçük olması sebebiyle hava kuvvetlerine devredildi.

İlk kurulduğu zaman bursa halkı tarafından tercih edilmemişti burası. Sanırım Sabiha Gökçen'e gitmek daha cazip geliyordu çünkü her yere uçak var ama yenişehir'den sadece ankara'ya uçak vardı, oradan aktarma yapıyordunuz. Nitekim talep olmadı ve uzun yıllar atıl kaldı. Daha sonra bursa Büyükşehir Belediyesi ve devlet hava meydanları işletmesi'nin girişimleri sonucu firmalarla anlaşma yapıldı ve iki üç şehire uçuş konuldu. Şimdilerde çok daha fazla şehire uçak var, talep eskiye nazaran daha fazla ancak hala yeterli değil. Hala insanlar İstanbul'a gidiyor.