çalışıp kazanılan parayı istediğin gibi harcayamamak

1 /
istediğin gibi harcayamamayı anlayamadım sorumluluğunuz altındakilerin ihtiyacını karşıladıktan sonra yani ihtiyaç fazlası paranız var ve yeni evlenecek çift için elinizi cebinize atamıyor musunuz, arkadaşınıza, sevdiklerinize bir hediye alamıyor musunuz, ihtiyacı olana veremiyor musunuz, ilgi duyduğunuz alana ilişkin harcama yapamıyor musunuz?

o zaman:
1- ya ilgi alanınız yoktur haliyle nereye harcayacağınıza karar veremiyorsunuz, bilmiyorsunuz
2- cimrisiniz

benim kanaatim böyle.

istediğin gibi harcamak kavramı çok ilginç parayı harcamak bir zorunluluktur algısı var alt metinde, ihtiyaç yoksa harcamazsınız zaten.
biraz da paranın enflasyon karşısındaki durumuyla alakalı. özellikle birikim yapıp gayrimenkul veya araç alınacaksa evdeki hesap çarşıya uymaz. bu durumda çalışıp didinip kazanılan ama amacınıza hizmet etmeyen para arafta kalıyor.
" Yiyin, için; ama israf etmeyin"

A'raf 31. ayeti gereği lüks tükemezsin. Daha bunun yoksulu var, işsizi var, güçlü bir toplum ve devlet olma stratejisi var, var da var.

Dahası, istediğin kadar da kazanamazsın. Öyle şirketlerin birbiriyle rekabete girerek doğayı, suları, havayı katletme hakkıda yok. Silahın, gücün şeytan'ı caydırmak için olacak. Yoksa dünyanın hali ortada.
vaktin olup hevesin olmaması, hevesin olup paranın olmaması, paranın olup hem vakit hem hevesin olmaması dolaylı meydana gelebilecek harcayamama hadisesi.

zaten ben çocuğum ilerde gittiği mekanda elindeki araba anahtarını, iphone'unu aynı anda masaya bırakabilsin diye katlanıyorum bu gece uykusuzluklarına derdim ama adam olsun çalışsın yok öyle yağma.

"olayın hayat gerçekliği kısmından yeterince bahsedildiğini gören yazar betimlemesi."
sorumluluklarla ilgili. geçimle ilgili konular zaten tartışmaya kapalı, temel ihtiyaçlar karşılanmadan, bu ihtiyaçlar dışında herhangi bir yere para harcayınca lükse girmiş oluyoruz. o yüzden bunu konu dışı bırakalım. sorumluluklar önemli, yardım etmekle yükümlü olduğunuz bi aileniz varsa, ne kadar yorulursanız yorulun o para sadece sizin değildir. aile dışında bir de onlar aç yatarken tok yatamayacağız, aksi halde ocak dışı bırakılmanıza sebep olabilecek, yardıma muhtaç insanlar, hayvanlar var. ("kâbe kapınızda bilmez misiniz") bunları hallettikten sonra zaten huzur da bereket de artıyor.
Uzağa bakmaya gerek yok, bu topraklardan Aşina olduğumuz dar gelirli anne-baba misyonudur. Geçindirilmesi gereken bir ev, madden ve manen büyütülmesi gereken çocuklar, sabit bir maaş, geliri karşılamayan gider dengesizliği...”istediği gibi harcamak” lükse kaçan bir eylem oluyor, bu da pek bulunmuyor zaten. Vicdan azabı vuku bulacağından belki de...
bir işte çalışıyorsunuzdur , alınteriyle maaş alıyorsunuzdur fakat anne babanız bu parayı istediğiniz yere harcamanıza engel git şınızın etini yiyordur.

Böyle bir durumda , hani diyorlar ya '' ekonomik bağımsızlığını kazan oh , rahatsın'' git ne diyecekler ?

ne acıdır insanın kendi alınteriyle çalışıp kazandığı parayı istediği gibi harcayamaması.

Düzenleme : Bakmakla yükümlü olmadığı insanlar için yazılmıştır.