call of duty

1 /
yıllar yıllar önce birinci sürümünü mü ikinci sürümünü hangisiydi tam olarak hatırlamıyorum artık her neyse bitirdiğim oyundur. öyle oynamıştım ki uyumak için gözümü kapattığımda oyun devam ediyordu kafamın içinde.
2003 yılından bu yana sadece 2004 yılını pas geçerek her yıl olmak üzere toplamda 17 adet oyunu çıkmış seri. sağmalara doyamadı activision. insanlar da halinden memnun ilginç şekilde, bu ne lan aynısı diyen de yok.

2003 : Call of Duty
2005 : Call of Duty 2
2006 : Call of Duty 3
2007 : Call of Duty 4: Modern Warfare
2008 : Call of Duty: World at War
2009 : Call of Duty: Modern Warfare 2
2010 : Call of Duty: Black Ops
2011 : Call of Duty: Modern Warfare 3
2012 : Call of Duty: Black Ops II
2013 : Call of Duty: Ghosts
2014 : Call of Duty: Advanced Warfare
2015 : Call of Duty: Black Ops III
2016 : Call of Duty: Infinite Warfare
2017 : Call of Duty: WWII
2018 : Call of Duty: Black Ops 4
2019 : Call of Duty: Modern Warfare
2020 : Call of Duty: Black Ops Cold War
dün itibariyle mobil platformlar için çıkmış oyun. içerisinde online 5v5 maçlar ve battle royale modu var. zombilere karşı oynayacağımız bi mod ise ileride eklenecek. pek sevmem mobil oyunları fakat grafiklerinin ve 5v5 modunun fena olmadığını söyleyebilirim. tabii ki diğer beleş mobil oyunları gibi amaç size para harcatmak ve bu sebeple de pay2win bi oyun olduğu aşikar.

ilk iki oyunu yeniden indiriyorum.nostalji yapmak istedi deli gönül. captain foley ile birlikte alman bankerlerini bombalamak.. sam amca için bir kaç küçük iyilik. bunlar benim gibi fedakar bir asker için hiç bir şeydir.
iki tip oyuncusu vardır.
birinci tip; iyi oynar, az düşünür. her oyunda, her bölümde standart takip ettiği yollar, saklandığı yerler ve favori bir silahı vardır. sürekli onunla savaşır. kendisine küçük trickler bulur. mesela işte. siperdeyken ikinci bomba'nın sesini duyunca çıkar. çünkü artık bölümü ezberlemiştir. ikinci bomba ile üçünü bomba arasında bir kaç saniye vakit olduğunu bilir. oyun bitince nasıl çaktık gibisinden küçük bir sevinmenin arkasında bir daha oyunla ilgili konuşmaz.

ikinci tip : daha iyi oynar. tam bir gamerdır. nerddir. standart izlediği bir yol, saklanma yeri yoktur. sürekli yeni silahlar denemekten zevk alır. oyunun bölümünün ikinci dünya savaşında hangi ephede geçtiğini, hangi olaya ithaf edilerek yapıldığını bilir. oyunla ilgili kafasında felsefe vardır mutlaka. oyunun stratejisi, hikayesi hakkında konuşmayı teoriler üretmeyi sever.

oyun oynamadan önce ikisini ayırmanın çok daha kolay bir yolu vardır aslında.

birini tip: kal of dati
ikinci tip: koll ıf düti

diye telaffuz eder.