Çamaşır makinesinde tereyağı yapmak

1 /
"bu ne saçmalık" deyip geçilecek olay. herkesin öyle yaptığını sanıyordum ama instagramda bir annenin "kızım için yaptığım tereyağı* uzun bir işlem olduğu için sadece kızıma yediriyorum*" sözleriyle paylaştığını görünce çok şaşırdım. Mikserle 10 dakikada olacak bir işlemi bu kadar saçma bir hale getirmek, uzatmak ne bileyim ya. kınamamalıyım kınamamalıyım kınamamalıyım...
Çamaşır makinesi dile gelse ve "vallahi sorun yok abla, hiç su kaçmayacak içine hem de çok sağlıklı ve basit olacak" dese de içimin kaldırmayacağı olaydır.
5 litrelik bir bidonun içine gereken malzemeler konur. Kapağı sıkı sıkı kapatılır. Ardından yanlış hatırlamıyorsam çamaşır makinesinin en düşük derecesinde ve sıkma programı olmaksızın çalıştırılır. Makine bitince geriye sadece süzmek kalır.

Çamaşır makinesinin bu kadar pahalı olduğu dönem de makineyi riske atmakta şov yani, başka bir şey değil.
Başlığı okuyunca makineye koyulmuş yoğurdu tahayyül edemedim, herşeyden önce makinedeki suyu çeken ileten delikler geliyor aklıma.
Ama şu var; malzemeyi sıkı bir kaba koyarak etrafını da çamaşırla çevirerek yapılabilir.

Yine de makinede hem de çamaşır, ne işi var tasın gıdanın.
içine kirli çamaşırların girdiği makinede tereyağ yapmaktır.
videoyu izlemedim ama benim yapabileceğim bi'şey değil.
hiç tereyağ yemem daha iyi.
Benim hırkamı, kazağımı yiyen çamaşır makinesinde yapmak mı? Kırk kere düşünürüm de yine yapmam. Güzelim yayıkta sallaya sallaya keyifle yapmak varken. Olmadı, tereyağı makinesi alırım ilerde.