cambridge üniversitesi

the university of cambridge veya cambridge university, ingiltere'de bir üniversitedir. arşivler, ingilizce konuşulan dünyadaki en eski dördüncü üniversite olan cambridge'in bir akademisyenler derneği sayesinde geliştiğini göstermektedir. bu akademisyenler büyük olasılıkla, 1209 yılında yerel yöneticiler ile aralarındaki anlaşmazlık sonucunda oxford'dan ayrılan akademisyenlerdi. cambridge üniversitesi 81 üyesi ile dünyada en çok nobel ödülü almış olan kurumdur.
devamını gör...
--- alıntı ---

Cambridge Üniversitesi 81 üyesi ile dünyada en çok Nobel ödülü almış olan kurumdur.

Cambridge Üniversitesinde kolej sistemi uygulanmaktadır. Bu sisteme göre üniversitede okumak isteyen her öğrenci veya her akademisyen bir kolejden kabul edilmek zorundadır. Kolejler üyelerine uygun şartlarda barınma ve yiyecek imkânları ile beraber sosyal ortam sunmaktadırlar. Üniversiteyi oluşturan ve kendi aralarında akademik ve spor gibi konularda sıkı bir rekabet bulunan 31 özerk kolej vardır. Üniversite yurt dışında Movers, Flyers, KET, PET gibi sınavlar da yapmaktadır.

Cambridge Üniversitesi özellikle ünlü bilim adamlarını yetiştirmesiyle ünlüdür. Isaac Newton, Charles Darwin, William Harvey, Paul Dirac, J. J. Thomson, Ernest Rutherford, Jane Goodall, james clerk maxwell, Francis Crick, alan turing, stephen hawking bunlardan bazılarıdır.
*
--- alıntı ---

devamını gör...
ingiltere'de olan bir üniversitedir.dünyanın en çok nobel ödülü alan okuludur ki zaten yetişŸtirdiğŸi ünlü bilim adamlarıyla ünlüdür.örnek vermek gerekirse isaac newton, charles darwin gibi.
devamını gör...
bedava online ders veren 10 üniversite arasında yer alıyomuş. lan neden şindi haberim oldu lan. online bedava verdiği derslere bi bakın hele lan.

almanca'ya giriş
arapça'nın temel bilgileri
marksizm
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.