çamlıca camii

1 /
Caminin mimarisi beğenilmemiştir, içindeki cemaate yönelik bireysel fikir beyan edilmiştir anlarım, saygı duyarım. Lakin alenen dinimize, vatanımıza, milletin fertlerine, bireyler yüzünden tüm müslümanları kapsayan hakaret içeren cümlelerin yer aldığı ifadeler küstahlıktır, basitliktir, saygısızlıktır, insanlık dışıdır.

Yazık. Bu kin insanı boğar.
gerçekten buraya gidip namaz kılanlar nasıl tiplerdir çok merak ediyorum diyeceğimi düşünenler varsa hiç merak etmiyorum. çünkü onlar aramızdalar ve mebzul miktarda hala varlar. dünyanın en çirkin yapılanmasına sahip şehirlerinden bir tanesinin böğrüne saplanmış hançerdir.. uzun ve can sıkıcı bir hikayenin mücessem halinin heyula gibi anadolu yakasının sırtlarına dikelmiş hali. basit ve iptidai bir hıncın, en sefihinden bir rövanşizmin taraftarlarının ruhuna uygun çirkinlikte bir mabet. durduğu yer iğreti, araya sıkışmış, taklitçi, ulaşımı zor. doblosunu, renault'sunu, ford'unu yüzlerce metre aşağıdaki ara sokaklara park edenlerin cuma günü haricinde boş bıraktıkları kof bir fikriyatın kof sembolü.

çamlıca camii kadir mısıroğlu'dur, yusuf kaplan'dır, ibrahim karagül'dür, yılık ağızlarıyla 1400 senedir tekrarlandığı halde öğrenilememiş menkıbe ve kuralları ağlayarak anlatan avantacı hocalardır. bacısının arazisine damada gitmesin diye bir araba karşılığı imza attırarak el koyan uyanık orta anadolu eşşeğidir, iş başvuruna gelen genç kızlara sarkan hovarda hacı oğludur, 2 bin liraya mülteci çalıştırıp, mültecinin karısını d--zen bitlisli kürttür ve bunun gibi daha nice benzeridir.

istanbul ve istanbul'da yaşayan milyonlarca dinli, dinsiz, amaçsız kitle kendi kıyametinin tik taklarını sayarken başlarına çökecek olan gök kubbeyle beraber yok olacak sayısız ucubeden bir tanesidir.
çok kötü dizayn edilmiş camii. bukadar büyük camii yapılmasına gerek var mıydı merak ediyorum. zaten tepede bir yerde ulaşımı zor. burada bir cemaatin oluşması da haliyle zor. neredeyse sadece turistik amaçlar için yapılan bir yapı harcanan milyonlar israf değil midir. islam adına daha faydalı olacak, hizmet edecek birsürü proje yapılabilirdi. birincisi camiide giriş çıkışlar bağlantılar iyi yapılmamış. camiiden kütüphaneye yarım saatte ulaşamadım. bir sürü kapı, asansör var tabelalar saçma sapan. böyle yerlerde genelde alanın krokisi asılır, insanlar bakar yolunu bulur. burda kroki yok, otoparkta bulunan harflerin belirtilmesi yok. lavabolar uzakta. bir avm otoparkı bile daha düzenli, mantıklı. zaten camii bomboş dönüp dolaşıyorsun aynı yere çıkıyorsun. mimari açıdan da güzel değil.
Her gün gördüğüm yapı. Ama Bu kütle kompozisyonunu bir türlü benimseyemedim. Ya minareler çok sırıtıyor, ya kubbe bu büyüklük karşısında cılız kalıyor birşey var ama çözemiyorum ve benimseyemiyorum. İnsanın selimiye camii’ne baktığında iliklerine kadar yaşadığı estetik duygu yok. Yani bu kadar önemli bir yerde kopya bir yapı yaparak ne kazandık şimdi?
gereksiz, boş. gerçekten boş.

edit: bu başlığı okudukça sözlükte ne kadar da mimariye ilgili insan olduğunu görüyorum. belki mimar da olabilirler hatta mimar sinan.
Ataşehir camisi gibi prestij için yapılmıştır.
Benim takıldığım nokta şu;
İmamoğlu geldi geleli camin etrafı temizlenmiyor ve süs havuzları bilerek çalıştırılmıyor. Cami derneğinden biri söylemişti. Süs havuzlarının bakımını yapıp çalıştırın diyoruz, yapmıyorlar. O zaman biz yapalım diyoruz, onu da kabul etmiyorlar. Dokunursanız hakkınızda suç duyurusunda bulunuruz diyorlar.
İmamoğlu özel olarak ilgileniyor yani çamlıca camisi ile!
geçenlerde gittiğimde beni hayrete düşüren camiidir. camide allah lafzı yok diyorum. bakıyorum bakıyorum yok. o değil efendimizin adı da yok. normalde camilerde yan yana allah ve muhammed isimlerinin olduğu yerlerde osmanlı tuğrası var. sonra araya araya tepede diğer sahabelerle beraber efendimizin isminin yazıldığını gördüm. onlardan biri gibi. tamam yaşarken onlardan biri gibi yaşamış da onlardan biri mi yahu o? siz kafayı mı sıyırdınız? alemlere rahmet olarak gönderilmiş, allah'ın sıfatları olan rauf ve rahim sıfatlarıyla anılmış bir insanı siz nasıl kafanıza göre birileriyle aynı seviyede görürsünüz lan? neyse sonra camide araya araya allah'ı bulamayınca molla google'a sordum. o da dedi ki hacım kubbeye bak. bi baktım anaaa orda! kimse görmesin diye allah'ı kendi evinde en ücra yere atmışlar sanki. böyle bir edepsizlik ben görmedim lan. terbiyesizliğin dibi. bunu cami diye yapmış adamlar.
“O konuşulmaya değmez. Sultanahmet’in kopyası. Zaten orası yanlış seçim. Cami, cemaat uğradığı zaman olur. Dağa tepeye cami yapılmaz. Anadolu’yu dolaşın, bulamazsınız.” Mimar doğan kuban