caner erkin

1 /
bu işler garip işler.
şu caner, şenol hoca, hem beşiktaşımın başında, hem de milli takımı çalıştırırken, kadroya davet edilmiyordu. oysa caner, aynı caner'di. alternatifleri de aynıydı, hak, meraş... sonra, şenol komple milli takıma gitti; caner'i almadı beşiktaş'tan. ne zaman ki, fenere geri döndü, yeniden milli takıma çağırılır oldu. caner yine hala aynı caner, alternatifleri de aynı. herhalde, caner'in milli takımda yiyeceği linçi beşiktaş göğüsleyemez, fenerbahçe göğüsleyebilir diye düşündü.

bu adam için fikrim aynı. doğru yönetilirse, kötü oyuncu değil. aklında daima takımı ileri taşıma düşüncesi var. ama sol bek olarak, ilk sırada düşünülerek, yola çıkılabilecek adam da değil. basketboldaki unsized oyuncular gibi. mevkii net değil. sol bek değil, çünkü kademe bilgisi hiç yok. açık ya da kanat forvet değil, çünkü deparı yok. oyunun bütününde değil, belli bölümlerinde kullanılması halinde faydalı oluyor. ama kenarda bekleyecek kimyada adam da değil. işte iyi yönetilmesi de, burada devreye giriyor. bu şekilde yönetildiği dönemde, beşiktaşıma kazandırdığı maçlar oldu.
hadi çocukluk, altyapı, gençlik yılları geçti futbol öğrenmedin. bari 25 yaşından sonra biraz kuralları, ofsaytı, pas atmayı filan öğrenseydin 7-8 senede bayağı orta halli bir topçu olurdun be..

bu kadar futbol bilgisi zayıf futbolcu az bulunur..
Sabri hiç değilse dağlara taşlara orta yapıp topa kafa ya da ayak vurma umudunu bile bırakmıyordu. Bu adam resmen işkence çektiriyor. Öyle bir orta yapıyor ki tam bel hizasında ne kafa ne de ayakla vurulabilecek kıvamda ortalar yapıyor.

Önceleri top ayağına geçer geçmez sahanın neresinde olursa olsun hemen orta yapmaya yönelmesini çok olumlu buluyordum zira ceza sahasına yapılan her orta gol pozisyonu demektir sonuçta. ve Türkiye’de bunu yapan tek futbolcu olması dolayısı ile kendisini çok beğeniyordum ama yaptığı ortaların rezil rüsvay olduğunu gördükçe ve bu tür ortaları ile her pozisyonu hiç ettiğini gördükçe bu fikrimden vaz caydım.
farkında olan tek ben değilimdir sanıyorum. Takımdaki en ruhlu olup en çok takıma zarar veren kişilerden. Yeteneğine diyecek yok evet çok yetenekli. Ama oyun zekası hep aynı düzeyde. Herkesin ezberindedir canerin ne yapacağı. e haliyle caner ne kadar yetenekli olursa olsun ezberlenebilir bir futbolcu olması rakipler için hamle ve hamleler yapmayı kolaylaştırıyor. Caner orta açacak stopere kalas ama uzunu koy gelene vursun. Koyamazsan sağ kanadına hızlı caneri rahatsız edecek adamı bırak, caner ileri çıkamasın. Önlemler arttırıla bilir ama bu kadar basit önlem alınır olmak iyi değildir. Ruhundan bahsediyordum. Evet ruhlu ama takıma zarar veriyor. Caner ve gökhan, fenerbahçenin antrenörleriyle yakın arkadaş, ozan canerle yakın arkadaş, mert hakan yandaş ozan ile yakın arkadaş. Böyle olunca bir ara milandaki beyefendiler masası gibi bir durum oluyor. Caner hata yapıyor arkadaşlarına bağırıyor. Takımın kaptanı ozan da her daim arkasında. Bu takımdaki diğer futbolcular için baskıdır. hayatı boyunca frikikten bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar gol atmış caner frikiğin başına geçerken , sosa kedinin ciğere baktığı gibi bakıp sonra sırtını dönüp gidiyorsa ben takım içerisindeki sıkıntıları görür ve hissederim. fenerbahçe üçüncü kalecisi Oykun'u bir gol sonrasında azarladıkları sahneyi hatırlarsınız. Ayıptır.