cemal safi

1 /
Adı da soyadı da "ne güzel ah ne güzel" dedirten cinsten bir şairimizdir. Safi his görmek isteyen açıp birkaç şiirini okumakla zarar etmez. Kimi şairler sadece dokunaklı şiirler yazar ama o hem yazıp hem de okuyanlardan. bildiğin her satırı yaşayarak yazmış ki zannımca bunu çok az insan yapabilir. Adını duyunca aklıma gelen ilk şey ' samimiyet kokan insan'. Allah rahmet eylesin, vefatının sene-i devriyesi de yaklaşıyor. Bir bir gidiyor safi yüce gönüllüler yeryüzünden..

şu dizeler bence en çok kendisine yakışıyor.
Kimsesizim hısmım da yok hasmımda
Görünmezim cismim de yok resmimde
Dil üzmezim tek hece var ismimde,
Barınağım gönül denen yer benim.
türkçeyi en etkin ve güzel kullanan şair olarak ödüllendirilen, mihai eminescu adına düzenlenen eminescu madalyasını alan ayrıca şiirleri italyanca, arnavutça ve rumenceye de çevrilen, nisan ayında kaybettiğimiz şairdir.
tek hece aşk, ayşen, vur da öyle git, ayrılık nikahı, ne kaybederdin, bakırköy'den mektup var gibi şiirleri orhan gencebay tarafından bestelenmişti.

şiirleri arasında tek hece (aşk) ayrı bir yere sahipti. uyaklı şiir yazan tanınır az şair kaldı ve onlardan biriydi.

Ne diyelim, Allah rahmet etsin.
katıldığı bir programda;

"süreyaların cemalle beni hep karıştırırlardı, bu yaşa geldim ikimizin aynı kişi olmadığını anlatamadığımız insanlar gördüm." şeklinde tebessümünü ve zerafetini eksik etmeden sitemini etmiş ve anlatamadan göçüp gitmiş şairimiz...

bir çok şiiri şarkıya da çevrilmiştir. orhan gencebay' dan tutun da candan erçetin' e kadar onun şiirlerini beste ile tanıtan sanatçılar var...
ruhun şâd mekanın cennet olsun güzel insan...
hislerimi yine seninle anlatmaya devam edeceğim...

--- alıntı ---

Var mı beni içinizde tanıyan
Yaşanmadan çözülmeyen sır benim
Kalmasa da şöhretimi duymayan
Kimliğimi tarif etmek zor benim

--- alıntı ---