cold brew

1 /
piyasada sadece espresso lab'ınkilerin içilebilir olduğu kahve çeşididir.
en iyisi tercihen afrika menşeili kalın çekim çekirdekten 24 saat demlenmiş el yapımı olan ama insan her zaman uğraşmaya vakit bulamıyor.
şekerli ve/veya sütlü kahve içip kahve içtiğini zannedenlerin hakkında dikkatli yorum yapması gereken ve zehir gibi deyiminin anlamını tam karşılayan kahve çeşidi.
kafeine çok alışkın değilseniz içmen guzum, öğle vakti kaşımın ortasından giren ağrı şuan hala ensem civarında dolaşıyor, müsebbibi bu meret.
bi de telaffuza gel; kowld bruu
Hakkında tanım yazarsam e1k yine entel düntel işleri yazdı diye mahlas altına gelecek ruh fakirleri yüzünden beyanatta bulunmayacağım içecek.

Şaka şaka beter olsunlar. Gayrettepe'de petra rosting halen en iyilerin başında gelmekte, bomonti'de cosmos, galata'da federal gayet iyidir.

git
Yazın kafein ihtiyacını karşılamak için biçilmiş kaftan. komplike kahve faşisti* insanların "bilmem ne kahvesinin bilmem ne ayarında çekilmişi olmazsa tam tadı yakalayamazsın. Şunu yanlış yaparsan asidize olur, şunu yapmazsan tam tadını alamazsın." gibi sayfalar dolusu gereksiz bilgi yığınına gerek yok. * yapımı basit ve zaman isteyen bir içecek. Ortaya çıkan Kafein miktarı da sıcak demlemeye göre daha fazla. Severek tüketiyoruz efem.