cristiano ronaldo

1 /
Hakkını teslim edecek olursak messi ile kıyası kendisine de messi'ye de zulüm.

Ronaldo, oynadığı pozisyon ve futbolu itibariyle kıyaslanacaksa Henry, shevchenko, ibrahimoviç, fenomeno ronaldo, lewandowski gibi isimlerle kıyaslanmalı ki Fenomeno (brezilyalı) ronaldo'nun sakatlanmadan önceki kariyerini ve performansını gözardı edersek, ronaldo bu isimlerin hepsinden çok üstündür, mevkisinin en iyisidir. Futbolunun ilk yıllarında kanat oyuncusu iken geldiği noktada Azim ve çalışmanın meyvesi olarak tez konusu bile olabilir.

Messi ise bir strikerdan çok forvet arkası oynayan, oyunu domine edebilen, atak başlatan yönlendiren, tek başına pozisyon üretebilen, solo performans golleriyle benzersiz bir futbolun icracısı.

Attıkları gol sayıları, asistleri, istatistikler, pozisyon (rakip kaleye yakınlık) üzerinden değerlendirildiğinde messi sadece ronaldo'ya değil dünyada emsali olmayan bir seviyeye ulaşmıştır.

Bireysel performanslardan yola devam edilecekse sahada gole daha uzak messi ile en yakın pozisyonda oynayan ronaldo'nun gol sayılarını kıyaslayanlar, neredeyse aynı sayıda gol ortalamasına ulaşmış ronaldo ile messi'nin asist sayılarını kıyasladiklarında messi'nin ne kadar üstün olduğunu görebilir.

He ben teknik adam olsam ve amacım kazanmak olsa illa birini seç deseler ronaldo'yu tercih ederim. Milli takım ve farklı takımlardaki kariyeri ortada. Messi, özellikle son 4 sezondur -oynadığı futbol hala erişilmez olsa da ronaldo kadar motive değil, sahada yetenek + solo performanstan daha önemlisi azim ve sebepleri tartışılabilir olsa da messi eskisi kadar azimli hiç değil.

Ama bu durum messi'nin aktif olduğu 2003 yılından bu yana futbol tarihinin en yetenekli, özgün ve üst seviyede futbolunu oynadığı gerçeğini de değiştirmez.

Mevzu niye ikisinin kıyası üzerinden dönüyor o da anlamsız. zidane ile fenomeno ronaldo'yu da aynı dönemde izledik, hatta birbirlerine yakın mevkilerdeki zidane, Figo, nedved gibi isimleri de izledik ama kıyaslayarak daha iyiyi bulmaya çalışmazdık.

Asıl keyif bu iki ismi aynı takımda bir maçta da olsa izleyebilmek. Düşün o zaman ortaya nasıl bir şey çıkacak. Ama muhtemelen bir araya gelmelerini tapınak şövalyeleri engelliyor.
git

cola şişesini masanın öbür ucuna koymasının ardından bir taraftar tarafından cola şişesi fırlatılarak protesto edilen futbolcu.
bu daha uzar bence. benden demesi.
geçmişte messi mi ronaldo mu versusunda messi'yi tercih ettiğim için pişmanım ve hatta utanç duyuyorum. ronaldo baba hakkını helal et. meğer messi dediğin bir kıylü kal imiş. dedikoduymuş , tırıvırıymış , balonmuş, fosmuş, tısmış, boşmuş.
Milli takımda 109 gol atarak iranlı ali daei'nin rekoruna ortak olmuş futbolcu. Ki ali daei asya elemelerinde laos'a, guyam adalarına falan atıyordu o golleri.
Kulüp takımları kariyerinde senede 35 maç oynayıp 100 gole ulaşamayan forvetler varken milli takımda 109 gol müthiş bir başarı.
cola nın sağlıksız oluşu gibi nedenden dolayı israile mi salladı arka planda bilmiyoruz ama bu adamın israli pek sevmediği ortada. genel olarak portekiz ve ispanyol kökenliler israili sevmezler. zamanında bunlar israilin atalarını keserken gidip biz kurtardık kanuni döneminde . başımıza bela ettik.
Ronaldo özelinde bakarsak israil ile arasında soğuk savaş var. Tecavüz suçlaması yada gazetelerde eleştirilmesi yahudilerin körüklemesi yüzünden oluyor. benim için bu dünyanın gördüğü en komple en iyi oyuncu. 3 büyük ligde de gol kralı olabilmiş tek oyuncu. futbolu bıraktığında büyük eksliklik olacak.