cumhuriyet halk partisi

#siyaset 

cumhuriyeti kuran parti.

bugünlerde 2011 genel seçimleri vesilesiyle milletvekili aday listeleri üzerine savaşlarla meşgul. gelen son bilgilere göre eski dönemim ağır topları aday gösterilmemiş...

devamını gör...
cumhuriyeti kurmayan parti.
ama cumhuriyetin kuruluşunda emeği geçen bir çok kişinin kuruluşunda rol oynadığı parti.
son zamanlarda muhalefet görevi veriyor halkımız bu partiye.
devamını gör...
cumhuriyet halk partisi tam açılımıdır. duble muhalefettir. muhalefet edilecek ve edilmeyecek her konuya muhalefet etmekle rekor kırmışlardır bu sebebledir ki kendi sempatizanlarının oylarını bile son üç yılda hızla kaybetmişlerdir. son seçimlerde çare olarak çarşaf açılımı yapmış biraz olsun muhafazakar tarafın oylarını alma çabasına girmiştir. bu açılımdan beklediği sonucu alamayan chp, devletin karadeniz de geçen yılın fındık fiyatlarına çok düşük bir fiyat biçmesi üzerine bazı illerde başarılı olmuştur.
en önemli özellikleriyse bazı insanlarında ortak özelliği olan ve öyle tasvir edebileceğimiz mantıklarındaki;
tipik chp mantalitesi dir.

akp nin her yaptığı yanlıştan nemalanarak kendine pay çıkaran parti olarak da tarihe geçer. ekstra bir fikir ürettiklerine rastlanmamıştır.

hakkında ahmet altan; "...son zamanlarda bir kimlik bunalımına girmiş ve "değişimcilikle tutuculuk" arasında bir yol aramaya başlamış da olsa, gövdesiyle "tutucu" bir parti, atatürk çizgisinin milim dışına çıkılmasını, yeni bir türkiye'nin oluşmasını, kürtlerle eşitliği, dinin devlet denetimi dışına çıktığı gerçek bir laikliği kabul etmekte zorlanır." şeklinde yorum yapmıştır.


yine geçenlerde de dilek ağacında şimdiyse tek başına iktidar olayım diye türbelerde dua eden mensupları olan parti.

http://www.habervaktim.com/...


(bkz: ağlamak istiyorum sayın seyirciler)

devamını gör...
cuma namazı saatinde seçim bildirgesini açıklayan partidir. muhtemel vaatleri arasında cuma namazı' nın farz olmaktan çıkarılıp, vacip statüsüne getirileceği olasıdır. konu üzerinde zekeriya beyaz ve yaşar nuri öztürk gerekli çalışmaları yapmaktaymışlar.
devamını gör...
belediyeleri mükemmel bir azimle çalışan (!) bir zamanların "parti devlet" zihniyetinden kurtulmaya hiç niyeti olmayan, burada söyleyemeyeceğim bir çok sıfata laik adamlar barındıran bir parti.

ama hakkını yemeyelim, belediyeleri önemli işler de yapıyor:

http://www.aktifhaber.com/c...*


edit: imla.
devamını gör...
minareler yerine heykel koyan, başörtülü bir portreye gözlük olarak pembe sütyen koyan, bunu da sanat olarak sergileyen mide bulandırıcı zihniyetin ta kendisi.
sen kemal kılıçdaroğlu, sen meydanlarda anaya küfredensin... bu mahlukların inançlara ve inançlılara eleştiri diye sanat diye hakaret etme cesaretini veren sensin, sen o reklamlardaki rolsün. gerçekte sen ve senin gibilerin zihniyeti eskişehirdeki bu sergidir.
devamını gör...
bir ak parti ya da sp olamayan yani "biz de bunu başardık" diyemeyen partidir.
devamını gör...
'allah rızası için chp'ye oy verin' diyen genel başkan yardımcısına sahip olan parti.. cok güldüm la.
devamını gör...
sanırım gelmiş geçmiş en pişkin genel başkana sahip parti. yani insan o kadar milletin yüzüne baka baka yalanları sıralayabilir mi?
hele o kürşat tüzmen vakası neydi öyle...
yuh artık...
çorumsporun ligden düşme sebebi akparti, biz olsak düşmezdi demiş. pes artık.
http://www.stargazete.com/g...
devamını gör...
şeytanın bile aklına gelmeyecek şeyleri düşünebilen bir parti.

--- alıntı ---

cumhuriyet halk partisi'nin 26 mayıs'ta gerçekleştirdiği bingöl mitinginde sarıklı ve cüppeli bir kişinin seçim otobüsüne çıkıp, kemal kılıçdaroğlu'na çiçek vermesi ve chp liderinin elini öpmek istemesi nin partililer tarafından organize edilen bir şov olduğu ortaya çıktı.

--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
siyasi olarak, son 20 yıldaki başarısızlığının faturasını tamamen deniz baykal'a yüklenmiş partidir. böylece, chp'nin önümüzdeki yılları da kaybetmesi sağlanmıştır. chp'nin sorunu, aslında bütün siyasi partilerin yaşamakta olduğu, "liderler oligarşisi" sorunudur. bu oligarşi, partilerin misyon yüklenmesine ve vizyon kurgulamasına engel olmaktadır. chp'nin başarısızlığının nedeni, her ne kadar başarısız bir lider olsa da, deniz baykal dönemi değildir. chp, kitlelere her hangi bir şey sunabilen, en azından umut vaad edebilen bir parti değildir günümüzde. üstelik yakın ve orta geçmişten gelen, pek çok hak ettiği yada hak etmediği yükü taşımaktadır omuzlarında. mesela doksanların başında shp'li belediyelerde yaşanan usulsüzlükler ve vurgunlar, bugün chp'nin üzerine kalmıştır. darbecilerle özdeşleştirilmesi bugün, chp'nin halk tarafından kabullenmesini zorlaştırmaktadır. sendika düzenine katıkı sağlamaktan ziyade, zarar veren sendikacıların bu partiden meclise girmesi ve bu parti ile ilişkileri, işçinin chp'ye mesafeli bakmasına neden olmaktadır. seçim sonuçlarını, "halk kafasızlık etmiştir" şeklinde yorumlayan adamların hala bu parti ile bağlarını sürdürüyor olması, chp'nin geleceği için kocaman bir soru işaretidir. programını, kaynakları ile birlikte ve inandırıcı bir biçimde, çağın gereklerini ıskalamadan ortaya koymak yerine, ne yapacağı üzerinden değil, akp'nin yaptıklarında, onlardan öncekilerin yaptıklarında bulunan hataları yada kendince hataları sıralayarak, menfi politika izlemeyi sürdürüyor olması, parti için iyi bir işaret değildir.

deniz baykal gitmiştir, yerine kemal kılıçdaroğlu gelmiştir. ancak değişen sadece genel başkanın takım elbisesi olmuştur. elbisenin içindeki adam hala aynıdır. hatta baykal'ın karizmasından da yoksundur. fakat, mevcut şartlarda kılıçdaroğlu dışında halkın kabullenme olasılığı olan bir başka adamı da yoktur chp'nin. tepe kadrosu, ne kadar değişmiş olsa da, halktan kopmuş yıllarca avrupa'da yaşamış, ülkesini unutmuş "monşer" tayfadandır chp'nin.

yani deniz baykal denilerek, kestirilip atılamayacak derecede, derin bir sorun yaşamaktadır chp. kadro sorunu. teşkilatının yetiştirdiği bütün genç kadrolar, muhalefet ettiği gerekçesiyle tasfiye edilmiş ve yerlerine dışarıdan getirilen adamların konulması ile kimliğini kaybetmiş partidir chp. sorun da budur. her parti, kadrosunu kendi yetiştirir. teşkilatın yetiştirdikleri ileride meclise girmeli ve parti vizyonu şekillenmelidir. ama chp'nin vizyon gibi bir derdi yoktur. hazırı tüketmeye alışıktır, var olanı kullanmakta, tüketmekte ve yerine yenisini koyamamaktadır. halkın partisi olamamaktadır. elit tavrı, kırsal kesimin oylarını kendisinden her zaman olduğu gibi yine kaçırmaktadır ve bu düşünce yapısı sürdüğü sürece de kaçırmaya devam edecektir.

özetle, yeni yüzyıla hazırlıksız girmiştir chp. hala soğuk savaş döneminin partisidir. bu noktada, eski genel bşkan deniz baykal'ın kabahati seçim kazanamamak değil, parti teşkilat yapısını bozmasındandır. kendisinden sonra teşkilat içinden gelebilecek kimse bırakmadığı gibi, böyle bir adamı çıkarabilecek bir teşkilatta kalmamıştır partide. haliyle kendisinden sonra da, genel başkanlık koltuğuna gelecek kişiyi teşkilat değil, kaset belirlemiştir.
devamını gör...
en son istanbul mitinginde 1 milyon kişi ile miting yaptık demişler. yani bu sıfır sevdası bu adamların herşeyine sirayet etmiş. gördüğün yerde sağa yapıştır sıfırı. elinizi korkak alıştırmasaydınız diyorum, sağ serbest atsaydınız bi kaç sıfır daha. taş atıp da kolunuz mu yoruluyor sanki.
devamını gör...
ak parti'nin "aynı sudan içmişiz biz" şarkısına -güya- cevaben bir şarkı yapmışlar. tabi yaptıklarının sadece ak parti reklam müziğini alıp sözlerini çarpıtmak olduğunu söylememe bilmem gerek var mı. bir kere de orijinal bir şeyle gelin lan, tek bildiğiniz başkalarının yaptıklarını çarpıtmak, çevirmek, bozmak, mantıksızca eleştirmek. bir kere de yeni ve faydalı bir şeyle gel, o zaman sana oy verme ihtimalimizi aklımızın "ucundan" geçirelim.
devamını gör...
koskoca bir seçim dönemini "kem-kümle" kapatmış siyasi parti. bir tek proje yok. bir tek yenilik yok. tipler aynı. çaplar aynı. yazık lan. harbi üzülüyorum.
devamını gör...
chp iktidar olduğunda herkese alkol sigortası yapacak.her eve alkol girecek.chp varsa herkes için var.
devamını gör...
kumanyacılık işine girmiş..yıllardır akparti'yi kömür dağıtıyor,makarna dağıtıyor da fakirin fukaranın aklını çelip oylarını çalıyor diye insafsızca eleştiren chp seçimden 3 gün evvel kumanya dağıtmaya başlamış hem de kumanyanın içine chp broşürleri koyarak..ne kadar karaktersiz bir parti olduğunu bir kere daha gördük..şimdi asıl merak ettiğim yıllar yılı chp'yi destekleyip de akparti kömür-makarna politikası yapıyor diye akpartiye laf sokan chp taraftarı halkın tepkisi ne olacak..akpartiye makarna-kömür politikasından dolayı ana avrat düz giden bu vatandaşlar kendi partilerine ve yöneticilerine de şerefsizler haysiyetsizler oy satın alıyorlar diyeceklermi..

devamını gör...
2011 genel seçimlerinde izmir'lilerce sürpriz yapılma ihtimali yüksek partimiz. izmirde kazanlar kaynamakta ve hatta fokurtuları dışarı yansımaktadır.

--- alıntı ---
chp izmir adaylarının toplantısında milletvekili m. ali susam ile izmir belediye başkanı aziz kocaoğlu arasında çok sert bir tartışma yaşandı. kocaoğlu hışımla toplantıyı terk etti.

toplantı öncesi chp izmir milletvekili ve milletvekili adayı mehmet ali susam ve izmir büyükşehir belediye başkanı aziz kocaoğlu tartıştı. yanyana oturan susam ve kocaoğlu birbiriyle konuşurken aniden kocaoğlu'nun sesi yükselmeye başladı. durumu farkeden alattin yüksel, kocaoğlu'nu sakinleştirmeye çalışsa da başarılı olamadı. kocaoğlu, susam'a, "sen bana hesap soracak adam mısın? yeter 7 yıldır senden çektiklerimiz. burama kadar geldi. sen kimsin ya" diye bağırdı.

bu sırada susam'ın bazen öne bazen ise kocaoğlu'na bakarak sessiz kalması dikkat çekti. kocaoğlu, daha sonra sinirle sandalyesinden kalkarak, salonu terk etti.

terk ederken de yine susam'a yönelik "sen kimsin? manyak. seni aday yapanın Allah cezasını versin" diye bağırdı.

--- alıntı ---

http://www.cogitosozluk.net...
devamını gör...
sistem partisidir, rejim partisidir, statüko partisidir ama halk partisi değildir, olamamıştır.
devamını gör...
en son 1995 yılında, koalisyonun küçük ortağı olarak hükümet yüzü görebilmişti.

15 yıldır muhalefet, ama hala yüzde 3 oy artışını başarı görebiliyor.
devamını gör...
genel başkanı olan kk seçim sonuçlarını görüp istifa etmelidir.
devamını gör...
aldıkları % 25 oyu, akp'nin aldığı % 50'den daha başarılı bir sonuç olarak gören insanların toplandığı parti. seçim sonrası başkanları kemal kılıçdaroğlu'nun yaptığı, insanın ağzı, yüzü, gözü, kıçı her tarafı ile gülebileceği konuşma da, ancak bu partiye yakışırdı. sonrasında, show tv'de ali kırca'nın programına katılan chp'li taze vekillerden bazılarının değerlendirmelerini de görünce, bu partinin sadece genel başkanı değil, vekilleri de zihinsel süreçlerinin işleme sürecinde sıkıntı yaşıyor dedim kendi kendime. biri, artık meclisin % 68'i muhalefetin elindedir diyince, devlet bahçeli'nin matematik hesaplamalarını özlediğimi hissettim. bunu diyen adam profesördü üstelik. jeoloji profesörü. başka biri, chp'nin neden başarılı olduğunu anlatırken, referanduma kadar gitti. "yetmez ama evetçileri düş, mhp'lileri düş, liberalleri düş..." vb. gibi zevzekliyerek, akp'nin neden başarısız olduğunu anlatmaya çalışıyordu. yine bu vatandaş, akp'nin % 50 oy aldığını, aslında mecliste de % 50 ile temsil edilmesi gerektiğini saçmalarken, siyaset bilimi ve nispi temsili sistem hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu da ortaya koyuyordu.

sonuç olarak, avuntularla mutlu olan partidir bu parti. kendi evinde 6 gol yediği maçta, yediklerine değil, attığı ama işine yaramayan 1 şeref golüne sevinen futbol takımıdır chp. önceki duruma göre 15-20 vekil çıkarmayı, meclise güçlü döndük diyebilecek kadar aymaz başkan ve vekillerden kuruludur.
devamını gör...
dün gece bir tv programında yeni chp'nin başkanı istifa etmek istemiş fakat gürsel tekin ve ekibi tarafından kozmik odaya alınıp orda ikna edildikten sonra kameralar karşısına gönderildiği bir kulis dedikodusu olarak söylenmiştir. kulis haberinin uydurma ihtimalini bir kenarda tutarsak yeni chp'nin tutmadığını seçim sonuçlarından anlaşılmıştır.

yeni chp 'aut' yeniden chp 'in'. dünkü yeni chp daha eski chp'ye restini çekti. bakalım eski chp bu reste nasıl bir karşlılık verecek. ilerleyen zamanlarda deniz baykal ve adamlarının performansını yakında görme şansı bulacağımızı düşünüyorum.

edit: imla
devamını gör...
seçim sonuçları açıklandıktan sonra, kemal kılıçdaroğlu efelenir gibi konuşarak, partisinin gazını almıştır, ama şu anda bir yerlerde avuçlarını oğuşturan baykal ve sav'ın planlarının ne olduğu henüz bilinememektedir.
devamını gör...
bir halk düşmanı partisidir. #125729

ülkenin menfaatleri zerre umurlarında olsa, ciddi adamlar gibi ülkeyi yönetmeye muhalefet de olsalar en azından çaba gösterirler.
devamını gör...
mensupları yemin etmeyerek duruş sergilediklerini sanıyorlarsa, milletvekili maaşlarını da geri iade ederler.
devamını gör...
atatürk'ün deyimiyle cumhuriyetin kurucu partisi. yani yıllarca bizi köleleştiren, ötekileştiren anca okullarda hademelik yaparken başörtüsünü kamusal alanda setbest kılan, halka rağmen, halk devlet içindir kafasındakilerin kurduğu bir ilkel cumhuriyetin altın çocuklarının yuvalandığı parti. bugün bu devlet partisi bu cumhuriyetin kurumlarina yasalarina meclisine isyan eder hale gelmis, mazlum rolü kapmaya var gücüyle çalışır duruma sokturulmuştur. peki bu halk bu kadar embesil mi? bunu yutar mı? yutsa da hazmeder mi? hazmetse de ağzınıza doldurmaz mı?
devamını gör...
maneviyatla arasına mesafe koydukça, jakoben siyaset yaptıkça ve de adında halk kelimesi bulunmasına rağmen elit kesime yakın oldukça milletimizden istediği iktidar hakkını alamayacak partidir.
devamını gör...
milli irade özürlüsü partisi.
devamını gör...
sloganları halk için halka rağmen olan, 1950 ler de demokrat parti seçimi kazanınca bu ülkeyi hasolar memolar mı yönetecek diyecek kadar halkçı(!) söylemleri ile müteessir olduğum genelde seküler bir yaşam tarzına sahip beyaz türklerin v.s partisidir.
devamını gör...
yalancılıkta master yapan parti :)
devamını gör...
cumhuriyet tarihinde görülen en anlamlı protestoyu yemin töreninde yapmış olan parti.

hükümlü olmayan, milletvekili seçilmiş arkadaşlarını yalnız bırakmayarak sadece kavga ederek protesto olmayacağını göstermişlerdir. varsınlar millet iradesine saygı duymuyor desinler, milletin iradesi ile seçilen, gözaltındaki vekillerin meclise girememesini protesto etmelerini canı gönülden destekliyoruz efem.

gencer beyoğlu'ndan bildirdi.
devamını gör...
eskiden askere bir selam çakarlardı, ordu anında topuyla, tüfeğiyle imdada yetişirdi.

şimdi öylemi ya efenim.. sap gibi ortada kaldılar. sırtlarını yaslayacak bir orduları bile yok zavallıların.
devamını gör...
şu anda milletvekilleri sırayla yemin ediyor. peki yeminlerine sadık kalacaklar mı?

"arkadaşlarımız serbest kalmadıkça 4 yıl da olsa yemin etmeyeceğiz." demişlerdi, o sözlerine sadık kaldıklarından daha fazla değil herhalde.
devamını gör...
rte 'nin ''tükürdüklerini yalacaklar '' nitekim gün itibari ile yalamaya devam başlamışlardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.