cumhuriyeti mahvettiniz bilmem neresine koduklarım

1 /
adamın anlatmaya çalıştığı şeyi anlamak için zerre çaba harcamamışların adamı etiketlemelerini izliyoruz.
adam metro istasyonunda ortalıkta rakı bardağı olmamasından mı bahsediyordu acaba?size göre öyle. çünkü sizin cumhuriyet algınız o. kendi algınızı herkese yapıştırmakta da bir beis görmüyorsunuz, çünkü zaviyeniz o kadar. başka bir düşünce olma ihtimalini kavrayacak ram bulunmuyor.

evet cumhuriyeti mahvettiniz ama konunun rakıyla çıplak gezmekle ilgisi yok. cumhuriyeti şöyle mahvettiniz: " eğitim seviyesi arttıkça aldığımız oy azalıyor." bunu açıkça söylediniz. utanmadınız, arlanmadınız, söylediniz. bu ne demek? herkesi ölesiye cahil bırakmalıyız. bıraktınız da. meydan işte size kaldı. cumhuriyet eşittir rakı bardağı cehaletine.

eğitimli insandan, aydınlıktan, bilimden, ahlaklı eğitimden ölesiye nefret eden kara taassup cumhuriyeti mahvetti. kutuplaşmaymış, sen cehaletini her yere saçacaksın, ben de fikrimi söyleyince "imi kitiplişiyir" yallah kutuplaşacaksan, kutuplaş.
adama niye eksi verdiniz anlamadım, var lan öyle katı laikler, az da sayılmazlar, ama hepsi de değil. kimisi bilmiyor kimileri de unutuyor... oğlm üç kişinin bir araya gelip sohbet etmesinin ''örgütsel faaliyet'' sayıldığı zamanlar geçti, kemalist zorbalar tarafından. 12 yaşından küçük çocuklara camide kuran okutulması yasaklandı, camiler denetlendi... şahsen o zamanlar akit okur, oldukça radikal sayılabilecek düşüncelere sahip ve iki karış sakalla gezerdim. çok gençtim daha, ''hizbullahçı mısın?'' falan diye çok duydum ama, çok laik yerlerde de dolaştım çalıştım, öyle ağır hakaret eden çıkmadı, iyi ki çıkmamış, çok toydum, olaylar olaylar olurdu...

Onlar da iyi bir nane değil çocum, illa yaşaman mı lazım? oku öğren işte.

cumhuriyeti mahvetmekle itham edildiğine göre aczimendi gibi bir kisveyle dolaştığını düşündüğümüz yazarın açtığı başlık. halbuki bağırıp, hakaret eden o amca arkadaşın küfürlü kore pop şarkıları dinleyip paylaştığını bilse belki ferahlardı.
bundan 12 veya 13 sene evvel maltepe tren istasyonunda beklerken tam tren geçtiği esnada arkada bir oturakta oturan yaşlı bir adamın ardımdan bağırdığı cümle.

soran olursa kutuplaştıran hep tayyip.

edit: ifade küfürlü tahmin ettiğiniz üzere. bunun tanımını başka türlü nasıl yapabilirdim bilmiyorum. ancak bu kadar sansürleyebildim. sonuçta bu hayatın bir gerçeği ve tanımlanması gereken bir şey. silmeyiniz lütfen.