cüneyt arkın

1 /
olmamış ve olamayacak insanlar, cenazeye bile saygı gösterememişler.

85 yaşında hayatını kaybeden Türk sinemasının büyük üstatlarından Cüneyt Arkın'ın cenaze töreninde herkesi şoke eden anlar yaşandı. Cenazesi defnedilmek üzere Teşvikiye Camii'ne götürülen Arkın'a büyük saygısızlık yapıldı. Cenaze töreni adeta pazar alanına döndü.

Hayatını kaybeden ünlü oyuncu Cüneyt Arkın sevenleri ve dostlarının katılım ile Teşvikiye Camii'nde defnedildi. Törenden önce sonra kez sevenleri ile buluşturulan Arkın'ın naaşı, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen tören sonrasında Teşvikiye Camii'ne getirildi. Kültür Merkezi'nde gazeteciler fotoğraf yarışına giderken, bazı sevenleri ise cenaze ile selfi çekmeye çalıştı. Sesli anonslarla uyarılar yapılmasına rağmen kimse geri adım atmadı. Yapılan anonsta, "Manzara değil burası" uyarıları yapıldı.

Arkın'ı naaşı defnedilmek üzere yola çıkarken yine ellerinde telefonlarla cenaze aracı çekilmeye çalışıldı. Arbedeye neden olan olaylarda Arkın'ın sevenleri ile basın mensupları arasında tartışma yaşandı. Skandal görüntülere neden olan cenaze töreni sinirlerin gerilmesine neden oldu. Tabutun önünde video çekmek isteyenlere ise İmam tepki gösterdi. İmamdan "Tabutun başında bekleme yapmayalım. Yürürken de duamızı yapabiliriz." uyarıları geldi.


Tüm bu yaşananların yanı sıra dikkat çeken bir görüntü daha ortaya çıktı. Cüneyt Arkın'ın cenaze törenini fırsata çeviren seyyar satıcılar ellerinde Cüneyt Arkın hatırası atkılarla tören alanında satış yaptılar. Satıcılar hatıra şallarını 20 TL'den sattılar.

git
Kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeden Yeşilçam’ın unutulmaz ismi Cüneyt Arkın son yolculuğuna uğurlanıyor. Cüneyt Arkın’ın cenazesi eşi Betül Cüreklibatır, oğulları Murat Arkın, Kaan Cüreklibatır ve yakınları tarafından Zincirlikuyu Gasilhanesi’nden alındı.

Arkın’ın Türk bayrağına sarılı tabutu, cenaze aracına kondu. Gözyaşlarını tutamayan Murat Arkın babasını tabutunu sevdi.

Arkın'ın Türk Bayrağı'na sarılı cenazesi, sabah saatlerinde Zincirlikuyu Gasilhanesi'nden alınarak tören yapılacak olan Atatürk Kültür Merkezi'ne getirildi. Tören alanında Nuri Alço, Ediz Hun gibi ünlü isimler görüntülendi.

Murat Arkın yaptığı açıklamada "Bizim ailemiz güzel bir aile. Ama bugün sizlerin sayesinde anladım ki bizim ailemiz daha büyükmüş. Ayaklarınıza sağlık. Babam övülmeyi çok sevmezdi bu tören aslında onu sevenler bizler için. O hayatımda hep milletim dedi, halkım dedi, vatanım dedi... O şimdi cennete gitti biliyorum ama gerçekten böyle adamlar cenneti bile vatan yapacak adamlar. Konuşmak çok güç. Baktığım her yerde o var. Attığım her adımda o var... Oğlum bela üzerine gelirse kaç bu senin korkak olduğunu göstermez, geri adım at. Ama baktın adım atacak yer kalmadı beladan daha bela ol.

Dili, dini, ırkı, politik görüşü ne olursa olsun tüm insanları birleştiren biri olmuş Cüneyt Arkın. Onun filmleriyle açılışı yaptık onun repliğiyle bitirmek istiyorum: Ağlamayın be böyle insanlara ağıt değil destan yaraşır!"


git
Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, hayatını kaybeden Yeşilçam’ın dev çınarı Cüneyt Arkın’ın ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Başkan Akpolat, derin bir üzüntü içinde olduğunu belirterek, Cüneyt Arkın’ın evinin bulunduğu sokağa ve bir kültür merkezine adını vereceklerini söyledi.

git
Eskişehir’in Odunpazarı ilçesine bağlı 90 nüfuslu Karaçay köyünde 1937 yılında doğan Arkın’ın ölümü, memleketinde üzüntüyle karşılandı.

Karaçay Muhtarı Metin Erul, Cüneyt Arkın’ın bir süre köyde yaşadıktan sonra ayrıldığını ifade ederek, “Bizim köyün insanı olduğu için biz de çok üzgünüz. Burada Cüneyt Arkın’ın adına bir şey yapmak isteriz. Çeşme veya orman yaparak anısını yaşatmak istiyoruz. Köyümüzün evladı. Burada koyun bakmış, ata binmiş zamanında. İstanbul’a gidince buralarda pek fazla görmedik. Allah rahmet eylesin, köyümüzün insanı. Çocukluğumuzda çok filmini izledik. Devamlı onun filmlerini izlerdik. Allah rahmet eylesin” dedi.


git
Yeri geldi muvahhid oldu; ''kahrolsun kör taassup'' dedi. ''Bilmez misiniz dinimizde put yoktur'' dedi... film 1981 yapımı ve 2022 yılında kör taassup, ölülere adaklar, cin büyü muska köylerde de değil, modern iletişim cihazlarında sökun etmiş durumda...
Allah rahmet etsin, bu topluma faydalı işler yaptığı kanaatindeyim.
Toparlayamiyorum henüz cümlelerimi. Sabah şok oldum. Şokla yazdım bir şeyler. Şu saat oldu halen toparlayamiyorum fakat bugün turkiye'de bir sinema oyuncusu, yönetmen vs vs biri ölmüş degil. Bir şey öldü bugün onunla birlikte bugün türkiye'de. Bir şey gitti... artistlik olsun diye demiyorum henüz adını koyamadığım bir şeyi kaybettik biz ölümüyle. Görmüşsünüzdür gun icinde başka platformlarda da. Bırak kötü bir yorumu nötr bir yorum dahi yok. Biz bugün çok büyük bir şeyi kaybettik. Yanıyor içim. Elbette her fani gibi o da gidecekti fakat onunla birlikte giden o şey sanırım o da artık doğmaz bu topraklarda.