curcuna

1 /
Klâsik Türk müziğinde kullanılan 10 süreli küçük usûl. İki adet Türk Aksağı usûlünün birleştirilmesiyle meydana getirilmiştir. Şarkı, türkü, ilâhî ve oyun havaları ile saz semâîlerinin dördüncü hânelerinde kullanılmıştır.
Geleneksel Türk tiyatrosunun bir sözsüz seyirlik oyun biçimi; dansla yapılan sözsüz oyunlara verilen ad. Dans ile güldürünün bir araya geldiği Curcuna, kaba ve gülünç giyimli; çirkin, tuhaf maskeli ve sivri külahlı Curcunabazlar tarafından oynanırdı. Curcuna'dan sonra, kol oyunlarına geçilirdi. Curcuna, ortaoyununun gelişmesine önayak olmuştur.
sözlük tam da bu olgunun görülebileceği, gözlemlenebileceği küçük bir laboratuvar
bir yanda şiir dizeleri, ruhun hazineleri; diğer yanda akıl sektirmeleri; ve diğer yanda geyiğin bütün çeşitleri. hepsi de iç içe.
fakat kişiler arasında curcunadan sıyrılmak kolaydır, nihayetinde uzaklaşırsın. peki ya içindeki curcuna?
yaşadıklarımız, yaşananlar, öğrenmeler, hatalar, dersler, gündelik hayat-iç hayat- gizli hayat, sürüklenmek, durmak vs...
varoluşun gideceği yeri bilmemek ve artık onu istemek. dünyayı aşmak, dünyadayken aşmak yada... bunların hepsi ruhun sesidir; o en sessiz en etkili konuşandır.
1955 yapımı siyah beyaz türk filmi. yönetmen ve senaryo muharrem gürses, oyuncu kadrosu deniz tanyeli , zafer önen , aziz basmacı , tevhit bilge , halide pişkin , kety dalmas , ismail dümbüllü , suat sim , adil güldürücü , vehdi ersin , renan fosforoğlu , salih tozan , muzaffer hepgüler bulunmaktadır.
içinden çıkılması güç hallerde söylendiğinde sanki olumsuz bir durum değil de ortamı şamata, gırgır ortamıymış gibi çağrıştıran sözcük.