cv dosyasına yazacak hobi bulamamak

1 /
hobi kısmı aslında senin hayat görüşündür. mutlu olup olmadığının belirtisidir. ne yazık ki birçok insanın bu kısma yazacak hiçbir şeyi yok. çünkü hayatı monoton, tekdüze, zevksiz, eğlencesiz. halbuki her insan bir enstrüman çalmalı, bir spor yapmalı, bir şeylere ilgisi olmalı. yazıyorlar oraya kitap okumak, en son okuduğun kitap nedir diye soruyorum, "şu çılgın türkler" diyor. yuh! insanın en son okuduğu kitap bu olur mu yahu? geziden hoşlanırım yazmış, nereleri gezdin diye soruyorum. memlekete gidiyorum işte, çanakkale'ye gitmiştim bi defasında filan... yahu sen geziden hoşlanıyorum niye diyorsun, belli ki evinden dışarı çıkmıyorsun, avm'lerde gezmekten bahsediyorsan başka. müzikten hoşlanırım yazmış, kimleri dinlersin diye soruyorum. havalı olacak ya, caz diyor. hangi caz sanatçılarını dinliyorsun diye soruyorum. 'yeaanii genel olarak hoşlanıyorum, spesifik dinlediğim biri yok' diyor.
ya boş bırak o zaman... veya orayı değil, hayatını doldur.
boş geldin, boş gidiyorsun...
zaten kimse yazacak bir şey bulamaz.
şu ana kadar hobisi olan biriyle karşılaşmadım.
her zaman genel geçer şeyler yazılır.

cvlerde bu kısım burç yorumları gibidir.
ne desen tutar.

bazıları da marjinal olmayı seviyor.
bir defasında bungee jumping yapmak yazmıştı biri.
bir defa gaza gelip yapmış, şekil olsun diye yazmış*.
yapılan bir araştırmaya göre türk gençlerinin %75.4'ü hobiler kısmına "müzik dinlemek, spor yapmak, kitap okumak" yazıyormuş.
araştırmanın ilginç yanı ise bunları ingilizce kitabından öğrendiği imiş.
"what do you like to do" sorusuna karşılık kitapta yazan " i like playing futbol, i like listening music" kalıpları sağolsun.

bir nesil hobilerini kitaptan öğrenerek heba oldu gitti...
-akraba harici referans olabilecek 3 kişi- kısmının yanında esamesi okunmazdır benim için kısmı. en zorlandığım yer orası, asosyal insanım ben 3 tane tanıdığım ve cep numarasını ve ne iş yaptığını bildiğim akrabam haricinde insan yok ki. aslında buradan bir kaç kişiyi yazar trollerim ik yı.
geçen gün yaşadığım içler acısı durum. hayatımda ilk kez cv dolduracam heycanlıyız tabi. herşey dört üçlük doldurdum hobiler kısmı bana bakıyor ben hobilere. basit görülen ama önemli bir kısım. ilkokul ve lise zamanları pek fazla bilinçli değildik. üniversiteye gelince birkaç kültürel aktiviteye katılalım dedik bu sefer hocalar rahat bırakmadı ya ben üniversite devamsızlıktan öğrenci bırakıldığını bilmezdim. allahtan sinema kültürümüz biraz da spora ilgimiz vardı da karaladım bişeler.
çok acıklı bir durum bizim üniversitedeki hocaların cv'lerine bakıyorum. adam türkiye 6.'sı, 1.'si, avrupa'ın en iyi üniversitelerinde okumuş. kimi üniversiteyi 4.00 ortalama ile bitirmiş çoğunun hobi kısmı boş dolu olanda da seyahat yazıyor. sınava girmek de hobiler içinde sayılsa fena olmaz hani.
büyük hata. zira firmalar ekip çalışmasına mı yatkın kriz yönetimi yapabilir mi bireysel daha mı iyi hareket eder hep burdan çıkarmaktalar. napın edin yazın derim.
*