dacia duster

1 /
renault broadway'in bir üst versiyonu olan araç. broadway'ini satan köylü dayıların bu araca acayip meyli var son dönemlerde. aynı dayılar daha önce de toros'larını satıp broadway almışlardı. bu dayılar kadar kolektif hareket edebilen bir kesim daha yok toplumda. bunun dışında da çok ortak noktaları var bu dayıların. mesela trafikte şeridini takip etme zorunlulukları yoktur. 2 şeridi ortalar ve 2. vitesten yukarı çıkmadan ağır ağır kullanırlar aracı. bir de unutmadan hepsi kasket takmak zorundadırlar.
2 yıldır kullandığım aracım. 21.000 km de almıştım. 4x2 modeli var. ben kendisine küheylan diyorum ve inanılmaz memnunum.

ben ve benim gibi kullanıcılar için ideal olduğunu düşünüyorum. ben şehirde yaşayan ama her fırsatta da dağ tepe kaçan, into the wild insanı olduğumdan hem şehirde hem de arazide kullanabileceğim bir araca ihtiyacım vardı. ayrıca çok gezen bir insan olduğum için yakıt konusu da ciddi bir parametre benim için. tabi ki içeride daha lüks araç konforu yaşatıp, arazide de daha canavar araçlar var. hummerlar, mercedes g serisi, jeep git ne onları alacak param var ne de o kadar parayı o araçlara verdikten sonra düşünmeden araziye sürebilirim sanırım.

sonuç olarak az yakacak, arazide iş görecek 2-3 sene kullandıktan sonra hoşafı çıksa da çok üzülmeyeceğim bir araç ararken karar verip aldım. en kötü yarı fiyatına filan satarım diyordum. yazılanları görünce gözlerimde dolar işareti çıktı yeminle. git filan da baktım baya baya aldığım fiyatın iki katına satıyorum neredeyse. üstelik aldığım haliyle, şimdiki hali arasında dağlar kadar fark var, arabanın canını çıkardım resmen. gerçi hala iş var orası ayrı. ve buna rağmen iki katına satabilirim.

performansa gelince bir çok zorlu arazilerde kullandım ve hiç sorun yaşamadım. birlikte tura çıktığımz arkadaşların 4x4 araçlarla gittiği bir çok yerde yüzümü kara çıkarmadı. (bir kaç küçük istisna hariç o da tork'a bağlı. çok dik araziler filan. belki daciaların 4x4'leri daha efektif olabilir ama ben baya 25-30 derecelik eğimlere tırmanabiliyordum 4x2 ile) doğru lastik seçimi, düzenli bakım, alt koruma sacı, şnorkel v.s gibi bir kaç ilave ile 4x4 deneyimi yaşatır. bakım-tamir masrafları da uygun.

mesela daha önce mitsubishi l200 kullandım. tabi ki daha güçlü, zorlu arazilerde daha iyi ama yakıta para yetiştiremiyorsunuz bir süre sonra. motoru daha güçlü ama şase uzunluğunun fazla olması da güç aktarımında kayba neden oluyor neredeyse aynı güce geliyor, üstelik yan eğimli arazilerde devrilme riski filan daha çok, dar virajlarda ormanlık arazilerde baya sorun oluyordu v.s. servis bakım maliyetleri yüksek. bir kaç yıl ofroad kullandıktan sonra fiyatı neredeyse yarıya düşüyor, son araba zamlarında bile bu durum değişmedi.üstelik şehir içi kullanımlarda tam bir baş belası, park için her yere sığmıyor, yakıtı ayrı dert, bagaj yerine kapalı kasa, arabanın yarısı zaten boş depo gibi duruyor falan filan.

ama dacia duster'ları öneririm. fiyat-performans açısından gözünüz kapalı alabilirsiniz diycem ama mevcut ve 2 yıl önceki fiyatları düşününce, 2 yıl önce aldığınız araçlarla kıyaslayınca bugün hiçbir araç fiyat performans açısından uygun değil gibi. en azından fiyat açısından... gerçi hepsinin fiyatı arttı. o yüzden dacia duster iyidir. ben çok memnunum.
kardeşim araba almak istediğinde test sürüşü yaptığımız araç.

test sürüşü deneyiminden sonra tanıdığın birinden 2015 model ford focus almaya gitmiştik. olay 2018 yılında yaşanmıştır.
eski şirketimde şirket araçlarından biri olan araç.
5 sene önce 4x4 olanını 60 bin liraya almışlar. dizel. manuel vites.
ben de zaman zaman kullanmıştım.

malum siteden baktım 2. elini 120 bin liraya satıyorlar.
km'si 100 binden fazla olanlar bu fiyat.
km'si 50-60 bin olanlar 130-140 bin lira.
Yerli ve milli 4x2 jipimiz çıkmadığı için henüz mevcut base fiyatı 160.000 tl'ye gelmiş dadlı araç.

Geçen sene 91.000 liraya bu araca bu parayı vereceğime, 100.000 daha verip passat alırım diyenlerin şu an ne aldığını ekşi de yazabilirim. *
papa'nın yeni makam aracı .
araç papa için 30 mm aşağıya çekilmiş ve açılan üst tavanı biraz daha genişletilmiş. git

trilyonluk mercedes yerine bizim diyanet işleri başkanının bunu kullandığını düşünsenize lan kıyamet kopar valla .

ayrıca yukarıda fakir jipi denmiş ama biz fasfakir olduğumuzdan onu bile alamıyoruz .

(bkz: popemobil)