dakik olmak

1 /
işlerin planlandığı gibi gittiğini hissettiren hadise.

şu dakikada evden çıkarsam, şuraya şu dakikada varabilirim deyip varabilmek, güzel bir his. ailemde de var olan biraz da tezcanlılıkla ilgili bir şey bu, bir yere söylenen vakitten daima en az on beş dakika erken gidecek şekilde ayarlarız kendimizi.

geç kaldığım zaman kızarır, bozarırım ve bu başlık altında da söylendiği gibi çoğunlukla oturup beklemek zorunda kalan taraf olurum. ancak bir gerçek daha var ki o da şudur;

(bkz: geç geldi desinler geçmiş olsun demesinler)
BiZim ülkede sinir stres sahibi olmanıza neden olan durumdur. Dakik insanlar için bu dünya çok acımasız. Sürekli beklersiniz efendim sürekli şaşmaz. Bir toplantı vardır falanca saatte, koştura koştura gidersiniz hayatta o saatte başlamaz. İşin kötüsü bir kere değil her zaman böyledir. Arkadaşlarınla buluşmaya niyet edersin minimum yarım saat tek başınasındır. Bekle bekle bekle. Doktor randevusuna zamanında girildiği nerde görülmüş zaten, beklersin. Bahaneler aynı yok trafik yok efendim son dakika işim çıktı, yok kar yağdı.
en büyük hastalığım. hani vakitsiz ölüm derler ya... vakitsiz öleceksem, sebebi bu olacak. bir saat verdiysem, o saatte orada olmalıyım. bir aksilik olur, trafikte kalır ya da patronun gereksiz yere uzattığı lafla, yetişemezsem, dünyanın en gergin insanına dönerim. yetişmem gereken yere 10 dakika vardır, 5 dakikalık yolum kalmıştır; dünyanın en gergin insanıyımdır o an. mutlaka vaktinde ya da vaktinden önce orada olmalıyım. geç kalırsam... ya geç kalırsam? oysa geç kaldığım da oluyor bir sebepten ve bundan ötürü, mahcubiyetimi gören karşı taraftan asla bir olumsuz söz ya da davranış görmedim. dünyanın da sonu olmadı. ama... ama... ama... ciddi ciddi hastalık bu.
Yapılacak olanı vaktinde yapmak. Çok önemli bir özellik. İnce de bir çizgi aslında. Erken davranmak da geç kalmak da problemler oluşturmaya başlıyor. Yapılması gerekeni zamanında yapmak lazım. Korkular geç kalmaya sebep oluyor,sabırsızlık erken davranmaya.