dardanel'in çıplak elle paketleme yapması

1 /
paketleyen kişilerin alaturka tuvalete giden kişiler olduğu tasavvuru can sıkıyor olmalı. sorun burada sayın dardanel.

el hijyenine dikkat ediliyorsa sıkıntı yok bence.

her şeyi seçerek alan bir milletin ferdiyiz.
Başka bir firma olsa bu şekilde düşünmeyebilirdim ancak oldukça güzel olduğunu düşünüyorum.

Eldiven kullanmayı bilmeyen çalışanlar çok daha felaket bir durum doğuruyor, sadece görmek istemeyen görmüyor. Dardanel'in her çalışma öncesi iyice el yıkanmasını sağladığına eminim. Bu durumda evde temiz çalışan bir anneden farklı bir konumda görmüyorum.

Otomasyona geçilmemiş olması ise asıl güzel kısım. İstihdam sağlıyorlar ve çoğu çalışanları da kadın. İsteseler kolayca otomasyona geçebilirler ancak hepimiz biliyoruz ki robotlaşma yaygınlaşınca bile, ülkemiz eş maaş çağına çok geç gelecek. O zamana kadar elleri temiz köylü teyzelere ekmek kapısı olmanın nesi kötü olabilir ki?

i luv dardanel.
haberi "çıplak elle paketlemesi yapılan balık konservesi" şeklinde okumuştum ama dardanel olduğu dikkatimden kaçmış. bir eldiven giymek bu kadar zor olmamalı. yani "ellerimiz yıkanıyor" açıklaması değil de plastik eldivenin sağlıksız olduğu gerekçe gösterilmiş. balıkçılar mesela siyah ve farklı eldiven kullanıyor, bu bir seçenek olabilir. yani insan en azından işin kolayına kaçmak yerine sağlıklı bir çözüm bulmaya çalışır. markayı yerden yere vurduğuma göre tanıma son verebilirim.
dün sosyal medyaya düşen görüntüler sayesinde öğrendiğimiz durum.
git

dardanel konuyla ilgili olarak bu yöntemin konserve gıdalarda dünyanın her yerinde uygulandığını açıklamış. ancak yine de hoş görüntüler değil. 21. yy'dayız. bu tür konserveler otomasyonla üretilmeli. bu kadar zor olmamalı. ki dardanel piyasada en çok bilinen marka.

git

dardanel'in açıklaması

"bugün bazı sosyal medya mecralarında yayınlanan görüntülerle ilgili gelen eleştirileri üzülerek ve hassasiyetle takip etmekteyiz. tesislerimizdeki eldiven kullanımı başta olmak üzere, yorumlara konu olan bazı yanlış bilgilendirmelere açıklık getirmek isteriz.

günümüzün gıda güvenliği prensipleri içerisinde, plastik eldivenlerin konserve üretim süreçlerinde kullanılmaması tüm dünyada gıda otoriteleri tarafından kabul edilen bir uygulamadır. plastik eldivenlerin büyük risk taşıdığı; kolay yırtılabilir ve parçalanabilir bir malzeme olmasından dolayı son üründe yabancı madde bulaşı riski oluşturduğu bir gerçektir."


ben genelde migros'un kendi ton balığını alıyordum. ancak onu da dardanel üretiyor.